Německé úřady uvažují o omezení provozu ChatGPT v zemi

Německý vládní zmocněnec pro ochranu osobních údajů Ulrich Köhlber připustil možnost zablokování chatbota ChatGPT založeného na umělé inteligenci v Německu. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters s odvoláním na komentář úředníka pro německý list Handelsblatt.

»V zásadě jsou takové kroky možné i v Německu,« uvedl Kelber, když komentoval možnost omezení provozu ChatGPT v SRN.

Přitom Berlín v tuto chvíli nemá žádné konkrétní plány na zákaz chatbota. Podle Kelbera Německo požádalo Itálii o informace o dočasném omezení ChatGPT v zemi. Řím již dříve rozhodl o dočasném omezení provozu chatbota kvůli masivnímu shromažďování osobních údajů Italů.

ChatGPT americké společnosti OpenAI byl spuštěn na konci roku 2022. Služba komunikuje s uživatelem v dialogovém režimu. Chatbot může odpovídat na doplňující otázky, uznat své chyby, zpochybnit nesprávné předpoklady a odmítnout nevhodné požadavky. Schopnosti služby vzbudily širokou pozornost veřejnosti. Zároveň se vývoj OpenAI stal terčem kritiky poté, co chatbota využívali studenti po celém světě při zkouškách a přípravě akademických prací.

Italský regulační úřad 31. března nařídil dočasné omezení používání osobních údajů uživatelů chatbota ChatGPT v Itálii. Úřad se odvolával na »nedostatečné informování uživatelů a všech zúčastněných stran, jejichž údaje OpenAI shromažďuje«, a také na »neexistenci právního základu pro hromadné shromažďování a uchovávání osobních údajů za účelem ´učení´ algoritmů, na nichž je platforma založena«. Regulační orgán poznamenal, že společnost OpenAI musí do 20 dnů podat zprávu o přijatých opatřeních.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy