Home Pel mel Věda a příroda Proč sbírají ochránci přírody v okolí Žehuně žaludy dubu pýřitého?

Proč sbírají ochránci přírody v okolí Žehuně žaludy dubu pýřitého?

FOTO – wikipedia/(CC BY-SA 3.0)/Martin Vavřík

Ochránci přírody sbírají v okolí Žehuně na Kolínsku žaludy vzácného dubu pýřitého. Vypěstují z nich malé sazenice, které tam v následujících letech vysadí. Žaludy sbírají už dva roky a zatím mají 250 sazenic. Cílem je získat čtyřnásobek. První sazenice se budou vysazovat v roce 2023, informoval Český svaz ochránců přírody Vlašim.

Duby rostou v okolí Žehuně roztroušeně na několika desítkách hektarů a jejich stáří je i několik set let. »Problém je, že se zde stromy samy neobnovují. Proto jsme přistoupili v rámci projektu LIFE ke sběru žaludů a napěstování sazenic. Ty následně v lokalitě vysadíme,« uvedl jednatel Českého svazu ochránců přírody Vlašim Karel Kříž.

Dub pýřitý, známý také jako šípák, je v České republice ze zákona chráněný druh. Vyskytuje se v nejteplejších částech země, a to na jižní Moravě, v Polabí a v Českém středohoří. »Sazenice z šípákových žaludů necháme vypěstovat odborníky z Lesnické fakulty České zemědělské univerzity a za dva až tři roky, až z nich vyrostou životaschopné sazenice, je vysadíme přímo v projektové lokalitě k podpoření a omlazení doubrav ohroženého dubu pýřitého,« dodal Kříž.

Doubravy v oblasti Žehuně slouží jako biotop vzácných druhů hmyzu, například kovaříka rezavého, roháče obecného a zlatohlávka skvostného. Pod duby rostou i vzácné orchideje, jako třeba vstavač nachový či okrotice bílá. Projekt podpořený z unijního programu LIFE má v péči sedm lokalit na jižní Moravě a ve středních Čechách. Potrvá do konce roku 2025.

Dub pýřitý je zpravidla nízký strom do 15 m, na extrémních stanovištích i velmi zakrslého až keřovitého vzrůstu. Letorosty jsou plstnaté. Listy jsou zřetelně řapíkaté, laločnaté, na bázi srdčitě zaokrouhlené až klínovité. V mládí jsou oboustranně plstnaté, později svrchu olysávají. Žaludy zpravidla přisedlé nebo krátce stopkaté, úzce vejcovité.

(mac, čtk)

FOTO – wikipedia/(CC BY-SA 3.0)/Martin Vavřík, wikipedia/(CC BY-SA 4.0)/Dimitar /Naydenov / Dimìtar Nàydenov a T. Kebert a Stefan.lefnaer, wikipedia/(CC BY-SA 3.0)/GNU FDL/M.Violante

Předchozí článekKonec kariéry hokejové legendy? Jágr připustil, že už se na led nevrátí
Další článekSparťan Němeček po prohře: Byla to lekce. Ve Varech věří v »odpich«

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here