Smíšené lesy absorbují o 70 % více uhlíku než monokulturní lesy

Mezinárodní tým vědců dospěl k závěru, že monokulturní lesní výsadby pohlcují přibližně o 70 % méně oxidu uhličitého než přírodní lesy. Závěry vědců byly zveřejněny v časopise Frontiers in Forests and Global Change.

»Prokázali jsme, že lesy s vysokou úrovní druhové rozmanitosti rostlin mohou vázat až o 70 % více oxidu uhličitého než monokulturní lesní výsadby. Hmotnost uloženého uhlíku se obzvláště výrazně zvyšuje při přechodu od monokulturních výsadeb ke smíšeným výsadbám založeným na čtyřech druzích stromů,« vysvětlila výzkumnice z Oxfordské univerzity Emily Warnerová.

Monokulturní výsadby rychle rostoucích dřevin jsou podle autorů jedním z hlavních nástrojů odstraňování přebytečných skleníkových plynů z atmosféry Země, zejména v tropických oblastech. Vědce zajímalo, zda existují rozdíly v množství absorbovaného CO2 mezi takovými výsadbami a přírodními lesy, stejně jako jejich uměle vytvořenými protějšky s vysokou úrovní druhové rozmanitosti.

Pro získání těchto informací vědci analyzovali a zkombinovali výsledky více než 11 300 studií porovnávajících 79 párů vysázených a přírodních lesů v 21 regionech světa. Vědci zkoumali, kolik skleníkových plynů tyto lesy pohlcují a vypouštějí, a také zjišťovali průměrnou rychlost růstu a vzniku nových rostlin v nich.

Analýza ukázala, že monokulturní plantáže zaznamenaly v průměru o 70 % méně oxidu uhličitého než přírodní lesy a lesní plantáže s velkým počtem druhů stromů. U oblíbených komerčních druhů dřevin, které se v lesních výsadbách používají nejčastěji, činil tento rozdíl až 77 %. Autoři článku zjistili, že rozšíření rozmanitosti výsadeb na pouhé čtyři druhy stromů může zvýšit míru fixace CO2 přibližně čtyřnásobně.

Tyto výsledky podle Warnerové a jejích kolegů naznačují, že plány na využití monokulturních lesních výsadeb v boji proti změně klimatu by měly být upraveny tak, aby se používaly komplexnější výsadby. Konkrétně by použití třeba jen dvou druhů stromů v lesních plantážích zvýšilo účinnost ukládání uhlíku o 35 %, což by výrazně urychlilo odstraňování CO2 z atmosféry, uzavřeli vědci.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy