Home Pel mel Věda a příroda Z místa »Gagarinova startu« na kosmodromu Bajkonur vznikne muzeum

Z místa »Gagarinova startu« na kosmodromu Bajkonur vznikne muzeum

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Startovací rampa č. 1 neboli »Gagarinův start« na kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu může být přeměněna na muzeum, kde bude vystaveno vyřazené kosmické vybavení, uvedla v prohlášení ruská státní kosmická společnost Roskosmos.

»Státní společnost Roskosmos navrhla Kazachstánu, aby ‚Gagarinův start‘ vyňala z působnosti nájemní smlouvy a přeměnila jej na muzejní komplex, kde budou vystaveny skutečné modely kosmických zařízení, které jsou umístěny na kosmodromu Bajkonur, ale nemají perspektivu využití k určeným účelům,« uvádí se v prohlášení.

Podle společnosti je to třeba udělat kvůli zachování historického dědictví a zvýšení atraktivity turistické oblasti Bajkonuru. Roskosmos dodal, že kosmodrom je v současné době státním majetkem Kazachstánu, který má Rusko pronajatý do roku 2050.

Stanoviště č. 1 neboli »Gagarinův start« – nejstarší startovací rampa na kosmodromu Bajkonur – je místem, odkud byla vypuštěna první umělá družice Země a kosmická loď Vostok s prvním člověkem ve vesmíru Jurijem Gagarinem. V současné době není stanoviště v provozu.

(TASS)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here