Lepení poškozených plastů. Jak na to?

Začněme tím, že popraskaný plastový nábytek neslepíte! I když ho lze dočasně opravit, například mechanickým spojením prasklých dílů pomocí proužků kovu či plastu a nýtů nebo šroubků. Ale žádná krása to není. Ani plastové kbelíky, konve, kanystry, automobilové spoilery, plastové nádržky atd. ničím neslepíte. Univerzální lepidla na plasty totiž existují jen v reklamě!

Pravda – leckteré plasty lze spojit svařením podobně jako kovové předměty, ale to v domácích podmínkách nepřipadá v úvahu. Pokud se rozhodnete pro svaření plastů prostřednictvím profesionálů, počítejte s tím, že náklady se budou pohybovat v řádu několika set korun. Vhodné řešení snad jen pro majitele automobilů. 

Navíc – ne všechny plasty lze svařováním opravit. To je sice špatná zpráva, ale na druhé straně existuje řada jiných plastů s nimiž si při troše štěstí poradíte. Vězte, že výsledek nezáleží na kvalitě lepidla a vaší šikovnosti, ale především na druhu plastu. A těch je na trhu požehnaně – některé zdroje uvádějí i více než čtrnáct set druhů. Úspěšně můžete zvládnout lepení většiny plastů v domácnosti. Popraskané vnitřní vybavení chladniček (včetně popraskaného obložení dveří či plastových dvířek mrazáků, což je častý problém). Při dobré volbě lepidla a správném pracovním postupu jistě slepíte prasklé kryty  mobilů, dálkových ovladačů rádia, televize a dalšího, řekněme – mediálního příslušenství. Neměli byste mít ani problém se slepením poškozených víček robotů, mixérů či  plastových odměrek. Pokud se vám to vůbec vyplatí. 

Jak poznat vhodnost plastu k lepení? To je zásadní otázka. Máme na ni odpověď! Lepení plastů patří mezi nejnáročnější »oříšky« k rozlousknutí, a to především z hlediska určení druhu materiálu, který chcete lepit. Základní druhy plastů lze rozeznat orientační zkouškou ve vodě. Vložte do ní odlomený kousek a sledujte, zda se ponoří. Plasty, které nelze slepit, vodu odpuzují (plavou), například polyethylen a polypropylen. Ty, které lze slepit, se do vody ponoří!

Opravdu jednoduchou metodou ověření je tzv. kapková metoda. Stačí na lepený materiál dát kapku vody, anebo sekundového lepidla. Podle toho, jak se kapka chová, zjistíme, zda materiál půjde slepit nebo ne. Pokud se kapka na povrchu rozlije, máte vyhráno. Jestli na ploše »běhá«, předmět slepit nepůjde. 

Na trhu je bezpočet lepidel, které jsou určeny k lepení plastů. Rádi bychom jejich obchodní názvy představili, ale proč dělat bezplatnou reklamu? Doporučujeme pečlivě číst návody k použití. Věřte klasice – epoxidovým (dvousložkovým) lepidlům, tak jako jim věříme my. Nezklamou. Vteřinová (též sekundová) lepidla, zejména ta levná, nejsou dobrým řešením pro opravu plastových předmětů.

(jan)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy