Home Zahraničí Řecko jde k volbám do parlamentu a kandiduje 30 stran a koalic

Řecko jde k volbám do parlamentu a kandiduje 30 stran a koalic

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

V Řecku se v neděli uskuteční parlamentní volby, v nichž kandiduje 26 stran, čtyři stranické koalice a dva nezávislí kandidáti. Poslední průzkumy veřejného mínění ukazují, že volby může vyhrát středopravicová strana Nová demokracie (ND) vedená expremiérem Kyriakosem Mitsotakisem.

Dnešní hlasování se koná poté, co se v parlamentních volbách 21. května nepodařilo sestavit vládu. ND v nich získala 40,79 % hlasů a 146 křesel v 300členném zákonodárném sboru, což nestačilo na sestavení kabinetu, zatímco premiér se zdráhal vytvořit koalici.

V závislosti na tom, kolik stran nepřekoná 3% hranici nutnou pro vstup do parlamentu, může Mitsotakisova strana získat 160 až 168 křesel v parlamentu, což by jí umožnilo sestavit vládu. Hlavní opoziční strana Koalice radikální levice – Progresivní aliance, známá spíše jako Syriza, vedená bývalým premiérem Alexisem Tsiprasem, může získat 16,3 až 18,2 % hlasů a třetí největší strana, aliance PASOK – Hnutí za změnu, může získat 10 až 12,2 % hlasů.

O situaci na Ukrajině ani o postoji k Moskvě se v debatách nehovořilo, neboť vedoucí strany jsou prakticky jednotné v kritice Ruska za jeho speciální op.

Řecký exministr energetiky Panagiotis Lafazanis, který vede stranu Demokratické hnutí národního osvobození, řekl agentuře TASS, že tyto volby sotva zlepší vztahy Řecka s Ruskem, neboť pravicová ND, levicová Syriza a PASOK jsou podle něj »strany, které jsou silně závislé na západních centrech – Spojených státech, NATO a EU pod vedením Německa – a zároveň prosazují hluboce protidemokratické strategie«.

(TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here