Škubánky, chlupaté knedlíky či koprovka. Dejte si staročeské bezmasé speciality!

Jaro se za chvíli překlopí do léta, na které se všichni nepochybně těšíme. Současné teplé i slunečné dny lákají tu do přírody, onde na zahrádku nějaké pěkné hospůdky. Mnozí lidé vyrážejí za poznáním, jiní zase zůstávají v pohodlí svých chat a chalup. Co člověk, to jiná představa o trávení volného času. Což platí i o jídle. Někdo sází na grilování, jiný na odlehčená jídla. Třeba ta bezmasá. Maso naši předci měli jen tu a tam, a přesto jedli skvěle. Několik tradičních receptů pro pozdně jarní čas vám nabízíme…

Paprikové zelí

Paprikovému zelí se říkávalo v časech dávných též maďarské, protože dobrá paprika se vozila právě z Maďarska. Hlávkové zelí drobně nakrájené nejprve spařte vroucí vodou v cedníku, nechte okapat. Pokrájenou cibuli osmažte skoro dozlatova, přidejte lžíci mleté papriky, promíchejte a nasypte zelí. Mírně osolte a důkladně promíchejte, poté několik minut poduste. Přidejte dvě lžíce rajského protlaku a vmíchejte právě uvařené horké těstoviny. Velmi dobré. Ke každé porci nabídněte pokrájené chilli papričky. Ano, jen dospělým…

Chlupaté knedlíky

Chlupatým knedlíkům se zase říkávalo »klouzáky«. Jak na ně? Oloupané syrové brambory (asi 1000 g) nastrouhejte, polovinu vyloučené tekutiny slijte, přidejte jedno vejce, půl hrnku strouhanky, půl hrnku hrubé mouky, směs osolte a pečlivě promíchejte. Lžící vykrajujte větší noky a vhazujte je do vroucí osolené vody. Podle velikosti klouzáků vařte osm až deset minut. Výborné posypané osmaženou cibulkou na sádle a s kysaným zelím, kterého naši předci, zejména na venkově, měli vždycky dost.

Škubánky – sladké i slané

Oloupané a na kostky nakrájené brambory vařte v mírně osolené vodě, a když jsou téměř měkké, polovinu vody slijte, odložte ji stranou, a do brambor až ke dnu hrnce obrácenou vařečkou udělejte několik otvorů. Zasypejte je hrnkem hrubé mouky, pokud to je třeba, přidejte vodu z uvařených brambor. Nechte v zakrytém hrnci zapařit. Poté důkladně brambory rozšťouchejte a vypracujte hladké pevné těsto. Lžící namáčenou v rozpuštěném sádle tvarujte škubánky, které posypte cukrem, mletým mákem nebo tvarohem. Pokapejte je rozpuštěným máslem. Můžete je i osmažit do zlatova na sádle a ozdobit jemně pokrájeným česnekem. V dnešní době i plátkem sýra. Nezapomeňte na čerstvě strouhaný křen, který škubánkům dodá říz.

Cibulové brambory

Uvařte zhruba 1000 g brambor ve slupce, oloupejte a pokrájejte na kostičky nebo silnější plátky. Na dvou lžících vepřového sádla osmažte dozlatova dvě větší cibule nakrájené na tenké plátky a přidejte brambory. Za občasného míchání je spolu s cibulí osmažte. Ochuťte majoránkou, čerstvou petrželkou a podávejte. Buď jen tak nebo jako přílohu například k dušené zelenině. Kdo nezkusil jako přílohu dušenou čočku s vepřovými škvarečky, neví nic o mlsných jazýčcích. A když přidáte těsně před podáváním několik stroužků jemně pokrájeného česneku, budou vám strávníci hlasitě děkovat.

Šťouchané brambory

Šťouchané brambory, ty opečené, jsou za pár korun a nemají chybu. Uvařte 1000 g brambor ve slupce, oloupejte je, rozmačkejte, osolte a přidejte rozdrcený kmín (podle chuti). Ve vymaštěném pekáčku upečte brambory v troubě, přidejte k nim osmaženou cibulku, lehce podlijte mlékem, prohřejte v troubě, až se mléko vsákne, a podávejte. Ani nepoznáte, že vaše brambory nejsou nejnovější.

Bramborový guláš

To je báječné jídlo, které nevyžaduje ani příliš mnoho práce. Receptů k jeho přípravě existuje bezpočet, skoro každá rodina má vlastní. Ten náš je opravdu jednoduchý. Oloupané syrové a na kostičky pokrájené brambory (asi 1000 g) přidejte do kastrolu s na sádle osmaženou cibulkou, osolte a okořeňte mletou paprikou, lžičkou drceného kmínu a mletým pepřem. Podlijte mírně vodou a duste brambory doměkka. Zahustěte hladkou moukou rozmíchanou v troše vody, přidejte na kostičky pokrájenou, krátce osmaženou slaninu a podávejte. Dobrým řešením je přídavek jemně pokrájené podušené kořenové zeleniny.

Ano, klasika, která nikdy neomrzí. Pro tuto variantu máte určitě vše doma. Kromě brambor budete potřebovat rajčatový protlak, mletou červenou papriku, česnek, sůl a pepř. Pokud ale najdete kousek uzené slaniny, určitě ji přidejte, případně i nějakou tu uzeninu, jako jsou špekáčky, párky nebo klobása. Jinou variantou je bramborový guláš se zeleninou. Tedy s rajčaty, pórkem, zelenou (bílou), na proužky nakrájenou paprikou. Uvařte a nechte odležet do druhého dne. Někdo volí řídkou variantu (bez zásmažky), jiný variantu, kterou dělám já, tedy hustý guláš.

Koprovka

Příjemně nasládlá a zároveň mírně nakyslá omáčka ze smetany a kopru se obvykle servíruje s plátkem vařeného hovězího masa, ale to není nutné. Užijte si koprovku s natvrdo uvařeným nebo oblíbeným ztraceným vejcem s tekutým žloutkem uvnitř. Ztracená vejce připravíte tak, že v kastrolku přivedete pod bod varu vodu (voda nesmí vřít, stačí, když na dně hrnce bude dělat malé bublinky) s trochou octa, stačí dvě tři lžíce. Vejce si vyklepněte do hlubší lžíce nebo naběračky. Ve vodě udělejte lžící vír a vejce nechte sklouznout doprostřed. Vařte tři minuty. Skvělou přílohou ke koprové omáčce jsou vařené nebo opečené brambory, ale určitě i houskový knedlík.

Brambory na loupačku

Dobře omyté brambory uvaříme ve slupce do měkka, nakrojíme je do kříže a do řezu vložíme kousek másla. Jeden tvaroh rozmícháme s trochou mléka do hladka, osolíme, opepříme, přidáme prolisovaný česnek, nasekanou petrželku a promícháme. Druhý tvaroh rozmícháme s trochou mléka a ochutíme paprikou, solí, několika listy nasekaného libečku a jemně nasekanou lahůdkovou cibulkou.

(jan)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy