Ve Valašském Meziříčí pro vás hrají cimbalisté z 17 zemí světa a připravena je i výstava 200 odrůd ovoce

Do Valašského Meziříčí na Vsetínsku přijeli cimbalisté ze 17 zemí. Ode dneška do neděle se tam koná Světový kongres cimbálové asociace. Na programu jsou koncerty, výstava 30 let světové cimbálové asociace, přednášky i workshopy, sdělili pořadatelé. Koncerty jsou volně přístupné. Také Muzeum regionu Valašsko připravilo na zámku Kinských ve Valašském Meziříčí výstavu ovoce. Bude na ní přes 200 vzorků tradičních i novošlechtěných odrůd, nebudou chybět ani odrůdy pěstované v první polovině minulého století, sdělil mluvčí muzea Jiří Koňařík. Výstava začne zítra a potrvá do neděle. Muzeum také na zámku i ve svých dalších objektech nabídne program pro děti, které mají podzimí prázdniny.

16. Světový kongres cimbálové asociace

»Je to pro nás výjimečná a slavnostní událost, protože světový kongres se v Česku konal naposledy před 29 lety v Brně,« uvedla za pořadatele Růžena Děcká. »Hudba a láska k cimbálu nás spojuje napříč kontinenty, i když nástroje se odlišují jak názvem, tak zvukem tónů či vzhledem. Cimbál zní pokaždé trochu jinak, a to je na něm to nejkrásnější,« řekla Děcká.

Mezi účastníky kongresu jsou hosté z Íránu, Izraele, Japonska, Moldávie, Švýcarska, Singapuru, USA, Malajsie, Německa, Nizozemska, Velké Británie, Číny, Řecka či Mongolska. Zazní folklor, současná tvorba i jazzové improvizace.

»Česká cimbálová škola se představí na dnešním koncertě, a to jak v dílech českých skladatelů, tak v přednesu našich instrumentalistů,« uvedl Jaroslav Kneisl z pořadatelského výboru kongresu. Součástí programu je i evropská premiéra skladby pro cimbál a dechový orchestr. Přednese ji valašský rodák Matěj Číp.

Každý den se představí zástupci různých zemí s jiným stylem hry na cimbál. Na závěrečném galakoncertu v zahrají také všichni účinkující společně moravské lidové písně. Koncerty jsou volně přístupné veřejnosti.

Výstava Krajové odrůdy ovoce na Valašsku

Do výstavy Krajové odrůdy ovoce na Valašsku na zámku Kinských se zapojili i přední pěstitelé z regionu. »Podařilo se nám od nich získat přes 150 vzorků. Dalších zhruba 70 odrůd nám přivezli z katedry zahradnictví Mendelovy univerzity Brno. Jde o jabloně a hrušně, které se pěstovaly v letech 1925 až 1950. K tomu ještě šest odrůd kdoulí. Máme tedy návštěvníkům rozhodně co nabídnout,« uvedla kurátorka výstavy Ivana Spitzer Ostřanská.

V neděli se uskuteční také přednáška Radoslava Vlka z brněnské Mendelovy univerzity. »Můžete se těšit na poutavé povídání a spoustu zajímavostí o krajových odrůdách i ovocnářství na Valašsku jako celku. Loni na Vsetíně měla jeho přednáška velký ohlas a já věřím, že tomu tak bude i tady ve Valašském Meziříčí,« řekla Ostřanská.

Muzeum také připravilo programy pro děti na podzimní prázdniny. Na zámku Kinských bude program připomínající tradice. »Ve výtvarných dílnách se bude nejen vyrábět a malovat, ale dojde i na pečení tradičního zvykoslovného pečiva. Na děti čeká i zábavná stezka s úkoly a odměnou, která bude tematicky korespondovat s probíhající výstavou tradičních druhů ovoce na Valašsku,« sdělil Koňařík.

Dále na zámku Lešná u Valašského Meziříčí čeká děti zábavná hra i tajemná prohlídka historických interiérů. »Součástí je i hravá připomínka tradice Dušiček a vzpomínka na šlechtickou rodinu Kinských, která zámek v minulosti obývala,« dodal Koňařík. Ve vsetínském zámku bude program zaměřen na podzim a valašské lesy.

(mac, čtk)

FOTO – muzeumvalassko.cz, Facebook/Cimbalfest revue, cwacongress22.cz

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy