Zoo Praha zítra oslaví v přestihu Mezinárodní den ledních medvědů

Zítra můžete s drobným předstihem oslavit v Zoo Praha svátek největších suchozemských šelem – ledních medvědů. Nejen během komentovaných setkání, ale i u edukačního stanoviště se dozvíte zajímavé informace nejen o ledních medvědech v Zoo Praha Tomovi a Bertě. Na nadcházející pondělí 27. února připadá Mezinárodní den ledních medvědů, označovaných též jako medvědi polární čí bílí. Každoročně jej pořádá organizace Polar Bears International za účelem zvýšení povědomí o důsledcích globálního oteplování a tání ledovců na populaci medvědů ledních.

Zítřejší komentovaná setkání u ledních medvědů v Zoo Praha budou probíhat v 10, 11, 12, a ve 14 hodin a seznámíte se na nich s ledními medvědy Tomem a Bertou, dozvíte se o jejich konkrétních povahách a odhalíte zajímavosti ze života ledních medvědů.

Ve 13 hodin dostanou Tom a Berta nové enrichmentové prvky, tedy hračky a návštěvníci budou seznámeni s tím jak probíhá péče o tyto medvědy v Zoo Praha a co vše zoo dělá pro jejich pohodu.

Od 10 do 16 hodin je připraveno herní stanoviště Arktida. Na edukačním a herním stanovišti zaměřeném na lední medvědy a další zvířata polárních oblastí se můžete seznámit s projektem nového expozičního celku Arktida.

Medvěd lední (Ursus arctos) je největším druhem medvěda (nepočítáme-li některé poddruhy medvěda hnědého). Jde o vrcholového predátora arktického ekosystému, vysoce přizpůsobený k přežití na zamrzlém moři. Lední medvědi se živí především tuleni kroužkovanými a v menší míře tuleni vousatými. Právě zamrzlá plocha moře představuje základnu, z níž jsou medvědi schopni lovit tuleně. Lední medvědi se vyskytují pouze v arktických oblastech naší planety. Existuje pět zemí, na jejichž území žijí lední medvědi: Kanada, Spojené státy, Rusko, Grónsko a Norsko. Tento medvěd je uzpůsoben k životu v Arktidě, kde teplota v zimě může klesnout až na –45 ºC. Mají izolaci sestávající ze dvou vrstev srsti a dále mají také silnou vrstvu tuku. Jejich uši a ocas jsou malé a kompaktní za účelem snížení tepelných ztrát. Tlapy jsou mezi polštářky osrstěné, zatímco polštářky samotné jsou pokryty malými hrbolky, tzv. papilami, které brání uklouznutí na ledu. Jejich čich je účinným nástrojem pro hledání tuleňů a pomocí silných drápů a zubů mohou vytáhnout z vody ven tuleně o hmotnosti 40 až 90 kg. Medvědi lední jsou sice skvělí plavci, kteří dokážou na volném moři uplavat i více než 40 kilometrů a dovedou dokonce lovit pod vodou.

Vyskytuje se na ledových pláních kolem severního polárního kruhu v Evropě, Asii a Severní Americe. Živí se převážně tuleni, na které číhá u dýchacích otvorů v ledu. Velikost jeho populace není přesně známa. Odhaduje se na cca 30 000 jedinců. V Červeném seznamu je veden v kategorii zranitelný VU -(Vulnerable). Největší hrozbou pro tuto majestátní šelmu je ubývání rozsáhlých ledových plání v důsledku zvyšující se teploty. To mu mimo jiné znesnadňuje lov. Je sice výborným plavcem, ale ve vodě nebývá lov tak úspěšný.

V přírodě většinou nepřesáhne věk těchto šelem 20 let.

Páření probíhá na zamrzlém moři v dubnu nebo květnu. Samice obvykle rodí dvě mláďata asi dva měsíce po vstupu do zimního brlohu, a to obvykle začátkem ledna. Novorozená mláďata jsou 30 až 35 cm)entimetrů dlouhá a váží o něco více než 0,6 kilogramu. Díky mléku bohatému na živiny rychle rostou. Rodina zůstává v doupěti až do konce března nebo začátku dubna. Po celou dobu strávenou v doupěti (čtyři až pět měsíců v závislosti na tom, kde v Arktidě se nachází) medvědice nepřijímá potravu ani nepije. Její lovecký úspěch je rozhodující jak pro její vlastní potřeby, tak potřeby jejích mláďat, protože medvíďata jsou schopna lovit až mnohem později. Během této doby však matku pozorují a pokoušejí se, i když poměrně neefektivně, lovit také. Tato zkušenost však mláďatům pomůže, aby se naučila hledat potravu sama, až přijde čas. V průměru mláďata zůstávají s matkou po dobu 2,5 let.

Na první sobotu v červnu připadá Národní den medvědů baribalů, 7. listopadu Národní den objímání plyšových medvídků. A na 23. března připadá Světový den medvědů, který patří všem medvědům.

(mac)

FOTO – Zoo Praha/Petr Hamerník, pixabay

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy