D nebo D? Dynamo jako Dukla? Ne, Davos jako v roce 2011

Finále Spengler Cupu mělo před začátkem dvě otázky, na něž měl zápas odpovědět. Celek z České republiky na švýcarském turnaji naposledy triumfoval v roce 1982, kdy se to podařilo jihlavské Dukle. Naopak naposledy se místní hokejisté radovali v roce 2011, o rok později se pak ještě dostali do finále. Které »D« tedy ukončí čekání?

První třetina přinesla takové malé velké déjà vu: český tým byl v úvodu aktivnější, což vyvrcholilo trefou Martina Bučka. Ta však nakonec byla odvolána, jelikož si domácí trenéři vzali výzvu na ofsajd a ten rozhodčí na videu opravdu našli. Byl to už třetí neuznaný gól Východočechů na turnaji a druhý Bučkův – a stejně jako včera se krátce poté naopak prosadil pořadatelský tým, když i s přispěním Matěje Stránského, který vybojoval za brankou puk a posunul ho k Henrikovi Haapalaovi. Ten nahrál Dennisovi Rasmussenovi, který z levého kruhu našel prostor pod vyrážečkou brankáře Milana Kloučka. Po první třetině vedl Davos nad Pardubicemi 1:0.

Ve druhé třetině začalo být patrné, že Dynamu začínají po náročném programu odcházet síly. Český tým se dlouho nemohl dostat do žádné vážnější příležitosti a naopak čelil nebezpečným výpadům Davosu. Ve 32. minutě Dynamo inkasovalo krátce po vhazování ve svém obranném pásmu. K puku se přitom dostal Adam Musil, ale nedokázal ho poslat ze třetiny. Kotouč se tak dostal k Jesperovi Olofssonovi, jenž nabil na osu Enzovi Corvimu, jehož dělovka z první nechytatelně zapadla k pravé tyčce. Pak ale přišlo další malé velké déjà vu: ve 37. minutě rychle potrestali Češi první vyloučení v zápase: Lukáš Radil nahrál Tomášovi Hykovi, který střelou na vzdálenější tyčku odčaroval Sandra Aeschlimanna. Za pouhých 13 sekund Tomáš Zohorna obral za brankou o puk Michaela Foru. Rychle ho posunul na Lukáše Radila, který vymyslel pas na vzdálenější tyčku, kam si najel Robert Kousal. Ale 62 sekund před sirénou skončilo v brance nahození Klase Dahlbecka, které nešťastně tečoval obránce Jan Koštálek.

Do závěrečné třetiny vlétli domácí jak uragán. Nejdřív skončil v bráně zatím »jen« Enzo Corvi, po další akci ale už puk: Henrik Haapala našel přihrávkou mezi kruhy čekajícího Dennise Rasmussena, kterému střela vůbec nesedla. Kotouč se však od brusle Petera Čerešňáka odrazil za záda bezmocného Milana Kloučka. Navíc vzápětí Patrik Poulíček ztratil puk ve středním pásmu. Marc Wieser najížděl proti Kloučkovi, který ho ještě vychytal, ovšem vyraženého touše se ujal Jesper Olofsson, jenž si ho přehodil na bekhend a zasunul do volné klece českého týmu. V 53. minutě si na puk, který propadl za obránce Davosu, najel Jan Mandát, najížděl sám na brankáře Sandra Aeschlimanna a našel prostor mezi jeho vyrážečkou a tělem. Ale další obrat už se nekonal.

Davos tak znovu srovnal počet celkových vítězství (1927, 1933, 1936, 1938, 1941, 1942, 1943, 1951, 1957, 1958, 2000, 2001, 2004, 2006, 2011, 2023) s týmem Kanady (1984, 1986, 1987, 1992, 1995, 1996, 1997, 1998, 2002, 2003, 2007, 2012, 2015, 2016, 2017, 2019) na 16.

HC Davos – HC Dynamo Pardubice 5:3 (1:0, 2:2, 2:1)

Branky a nahrávky: 13. Rasmussen (Haapala), 32. Corvi (Olofsson, Wieser), 39. Dahlbeck (Wieser, Olofsson), 41. Rasmussen (Haapala), 43. Olofsson (Wieser, Corvi) – 37. Hyka (Radil, Čerešňák), 37. R. Kousal (Radil), 53. Mandát (Pochobradský, Košťálek). Hlavní rozhodčí: Tscherrig (Švýc.) a Fonselius (Fin.). Vyloučení: 2:3. Využití: 0:1. Diváci: 6800 (vyprodáno).

Davos: Aeschlimann – D. Egli, Dahlbeck, Andersson, Näkyvä, Fora, Jung, Guebey – M. Stránský, Rasmussen, Haapala – Wieser, Corvi, Olofsson – Ambühl, Nordström, Bristedt – C. Egli, Jurčo, Nussbaumer. Trenér: Holden.

Pardubice: Klouček – Čerešnák, T. Dvořák, Košťálek, Vála, Hrádek, Hájek, Bučko – Hyka, L. Sedlák, Cienciala – Radil, T. Zohorna, R. Kousal – M. Kaut, A. Musil, Paulovič – Pochobradský, Poulíček, Mandát – Říčka. Trenér: Varaďa.