Sparta po skvělém startu do sezony ztrácí dech. Dnes ji roztrhali Bílí Tygři

Hokejisté pražské Sparty podlehli v 9. kole extraligy doma Liberci 1:4 a prohráli druhé z posledních tří utkání. Předtím drželi svěřenci trenéra Pavla Grosse šestizápasovou vítěznou sérii. Bílí Tygři zvítězili potřetí za sebou. Gólem a asistencí k tomu přispěli obránce T.J. Melancon a útočníci Tomáš Filippi a Adam Najman.

»Liberec dnes vyhrál zaslouženě, ale my nebudeme věšet hlavu. Potrénujeme a zase půjdeme na to,« řekl kouč domácích Gross. »Jsme rádi za výhru, ale Sparta měla šance a my byli hodně nedisciplinovaní. Musíme poděkovat Dávidu Hrenákovi,« pochválil svého gólmana liberecký kormidelník Filip Pešán.

Sparta, která končila sérii čtyř utkání v O2 areně po soubojích s Olomoucí (4:0), Kometou Brno (0:2) a Vítkovicemi (3:2), nastoupila bez útočníka Filipa Chlapíka. V prvním útoku jej nahradil Miroslav Forman.

Jako první ohrozil libereckého gólmana Hrenáka střelou z pravého kruhu Kestner, ale z vedení se v čase 3:20 radovali hosté. Rychlovský našel bekhendem na levém kruhu Ivana, který trefil přesně protější horní roh Kovářovy branky.

Bílí Tygři se ubránili při Dvořákově trestu a sami se neprosadili při Němečkově vyloučení. Hostující Pérez však strávil v 17. minutě na trestné lavici už jen 23 sekund. Kempný si vyměnil puk s Řepíkem a tvrdou ranou pod horní tyč nedal libereckému brankáři šanci reagovat.

V úvodu druhé části nepřekonal Kováře z přečíslení Hawryluk. Liberec byl i nadále v prostředním dějství aktivnější i nebezpečnější a dočkal se opětovného vedení v 30. minutě jen tři sekundy po vypršení trestu domácího Ondřeje Najmana. Jeho mladší bratr Adam našel před brankou nepokrytého Melancona, který se zapsal mezi střelce potřetí v sezoně.

Také na startu závěrečného dějství byl Liberec střelecky aktivní. Náskok zvýšili Bílí Tygři v 45. minutě v době, kdy se do chvilkového tlaku dostala Sparta. Z brejku nabídnul Hawryluk puk Adamovi Najmanovi, který z levého kruhu zamířil k protější tyči.

Hosté vzápětí odolali náporu domácích při Pérezově čtyřminutovém vyloučení. Hrenáka potom nepřekonali ani Sobotka či Mozík. V 53. minutě mohl zvýšit náskok Bílých Tygrů Hawryluk, ale jeho blafák do bekhendu vykryl pravým betonem Kovář. Sparta se marně tlačila za snížením a v čase 57:47 po Němečkově zaváhání na útočné modré čáry při power play dovezl puk do prázdné branky Filippi.

Venkovní výhru dnes překvapivě slaví i kladenští Rytíři, kteří ve středočeském derby zarmoutili Mladou Boleslav po výhře 4:3. Duel rozhodl v 58. minutě svým druhým dnešním gólem Radek Smoleňák, díky němuž hosté slaví vůbec první tříbodový triumf v probíhajícím ročníku. »Euforie je teď obrovská, protože za tři body se tady ještě nevyhrálo. Boleslav byla bodově na dostřel, takže je důležité, čeho jsme tu dnes dosáhli a bereme to jako povzbuzení do další práce,« řekl Smoleňák.

Ve spodních vodách se probudila i plzeňská Škodovka, která v duelu dvou trápících se týmů zdolala Vítkovice 1:0 a ukončila tak sérii šesti porážek. Po úvodních dvou bezbrankových třetinách se ve 48. minutě prosadil obránce Tomáš Dujsík a stal se tak jediným střelcem duelu. Spolu s ním je hrdinou domácí brankář Dominik Pavlát, jenž si díky 31 zákrokům připsal první nulu v ročníku. Zato Ridera má na svém kontě již šestou porážku z posledních sedmi duelů.

Po špatném startu do sezony se zvedá i brněnská Kometa, která zvítězila ve čtvrtém z posledních pěti duelé. Dnes zdolala Olomouc po obratu 3:2 v prodloužení, přičemž střelcem vítězné branky je obránce Jan Ščotka v čase 63:20.

Největší střelecký koncert svým divákům nachystal mistrovský Třinec. Oceláři dnes zvítězili nad Karlovými Vary vysoko 5:1, přičemž o jejich trefy do černého se postaralo pět různých střelů. Skóre otevřel Marko Daňo a na vyrovnání Dávida Grígera postupně odpověděli Miloš Roman, Andrej Nestrašil, Martin Růžička a Viliam Čacho. Klenotem celého kola byl hlavně Romanův gól, když si třinecký útočník položil při průniku z levé strany na led bránícího Dlapu i brankáře Habala a puk následně zasunul bekhendem do prázdné hostující svatyně.

Stále se daří černému koni extraligy z Litvínova. Chemici dnes porazili českobudějovický Motor 4:3 a prodloužili tím svoji vítěznou sérii již na osm zápasů. Domácí slavili i díky dvougólovému náskoku z první třetiny, který střelecky zařídil Lukáš Válek. Stoprocentní bilanci v domácím prostředí výrazně pomohl udržet také další útočník Liam Kirk, autor tří asistencí. »Je znát, že Litvínov se veze na vítězné vlně. Ale když už máme prohrát, tak po takovém výkonu jako dnes,« uznal jeden z českobudějovických trenérů Jiří Hanzlík.

Posledním dnešním duelem bylo východočeské derby Hradec Králové vs. Pardubice. Vedoucí tým tabulky ho ovládl 4:2 a udržel si první pozici v tabulce. Hradečtí fanoušci dnes museli skousnout další porážku ve šlágru – poté, co fotbalisté nestačili na Spartu. Mountfiled i přes dobrou hru dnes výsledkově celý zápas tahal za kratší konec a navíc si vylámal zuby na dobře chytajícím Romanu Willovi. Do ochozů si našlo cestu šest a půl tisíce diváků. Hradečtí jsou tabulce šestí, Liberec se jim přiblížil na rozdíl bodu,

* * *

HC Kometa Brno – HC Olomouc 3:2 v prodl. (0:0, 1:1, 1:1 – 1:0)

Branky a nahrávky: 37. A. Zbořil (Ďaloga), 54. Gazda (Holík, Moses), 64. Ščotka – 39. Kucsera (Anděl, Sirota), 49. Kunc (Anděl, Kucsera). Rozhodčí: Jeřábek, Obadal – Axman, Blažek. Vyloučení: 2:5. Využití: 2:0. Diváci: 6708.

HC Oceláři Třinec – HC Energie Karlovy Vary 5:1 (2:1, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 2. Daňo (D. Voženílek, Marinčin), 7. Miloš Roman (P. Vrána), 25. A. Nestrašil (D. Voženílek), 36. M. Růžička (D. Voženílek, Pánik), 47. Čacho (Kurovský, Dravecký) – 7. Gríger (Bartejs, Kangasniemi). Rozhodčí: Cabák, Kika – Hlavatý, Lederer. Vyloučení: 3:5. Využití: 2:0. Diváci: 4415.

BK Mladá Boleslav – Rytíři Kladno 3:4 (1:2, 1:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 6. J. Aaltonen, 27. Pyrochta (J. Aaltonen), 51. Osburn (Lantoši, O. Roman) – 10. Melka (M. Procházka), 14. Tralmaks (Jarůšek, Ticháček), 24. Smoleňák (Dotchin, Klepiš), 58. Smoleňák (Dotchin, Klepiš). Rozhodčí: Veselý, Šindel – J. Svoboda, Klouček. Vyloučení: 4:5. Využití: 3:1. Diváci: 3588.

HC Sparta Praha – Bílí Tygři Liberec 1:4 (1:1, 0:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 17. Kempný (Řepík) – 4. M. Ivan (Rychlovský, Filippi), 30. Melancon (A. Najman, Flynn), 45. A. Najman (Hawryluk, Melancon), 58. Filippi. Rozhodčí: Pražák, Květoň – Zíka, Šimánek. Vyloučení: 2:5. Využití: 1:0. Diváci: 9355.

HC Škoda Plzeň – HC Vítkovice Ridera 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

Branka a nahrávky: 48. Dujsík (Matýs, Holešinský). Rozhodčí: Sýkora, Jaroš – Brejcha, Hynek. Vyloučení: 3:4. Bez využití. Diváci: 4023.

HC Verva Litvínov – Banes Motor České Budějovice 4:3 (2:0, 2:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 6. Válek (Abdul, Kirk), 17. Válek (Abdul, Kirk), 27. Hlava (O. Kaše, D. Kaše), 34. O. Kaše (Kirk) – 26. Hovorka (Gulaš), 34. Ordoš (M. Beránek, Štencel), 41. Gulaš (Kubík, Gulaši). Rozhodčí: Hribik, Pilný – Lhotský, Hnát. Vyloučení: 4:5, navíc Šalda 5 min. a do konce utkání, Baránek – Harris, Ordoš všichni 5 min. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 5023.

Mountfield Hradec Králové – HC Dynamo Pardubice 2:4 (0:1, 1:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 27. Lalancette (Blain, T. Pavelka), 44. Blain (T. Pavelka) – 17. T. Zohorna (Vála, R. Kousal), 32. M. Kaut (Cienciala), 40. Vondráček (Hrádek, Mandát), 59. Cienciala. Rozhodčí: Šír, J. Ondráček – Rampír, Bohuněk. Vyloučení: 3:5. Využití: 2:0. Diváci: 6533.