Home Sport Sportovec roku 2022. Jasnou favoritkou je Ledecká

Sportovec roku 2022. Jasnou favoritkou je Ledecká

Ester Ledecká FOTO - ČTK/Ondřej Deml

Ve středu bude v Praze vyhlášen český Sportovec roku 2022. Favoritkou 64. ročníku tradiční novinářské ankety je snowboardistka a lyžařka Ester Ledecká, která jako jediná získala na zimních olympijských hrách v Pekingu zlato. Sedmadvacetiletá závodnice může navázat na prvenství z roce 2018. Ve výběru jsou i další tři někdejší vítězové ankety – rychlobruslařka Martina Sáblíková, oštěpařka Barbora Špotáková a hokejista David Pastrňák. Naopak chybí obhájce triumfu judista Lukáš Krpálek.

Ledecká si na olympijských hrách v Pekingu dojela pro zlato v paralelním obřím slalomu na snowboardu a na lyžích v kombinaci obsadila čtvrté místo. Sedmadvacetiletá zimní »obojživelnice« zaútočí na druhé vítězství ve Sportovci roku.

Vysoko může v anketě pomýšlet také MMA bojovník Jiří Procházka, který letos získal titul v prestižní organizaci UFC. Do elitní desítky se dostal poprvé stejně jako mistr světa ve vodním slalomu Vít Přindiš.

Trojnásobná vítězka ankety z let 2007, 2009 a 2010 rychlobruslařka Sáblíková získala na olympiádě bronz na trati 5000 metrů. Vedle ní a Ledecké už na hrách v Pekingu nikdo další z Čechů na medaili nedosáhl. Oštěpařka Špotáková, která se nedlouho po bronzu na mistrovství Evropy rozloučila s bohatou kariérou, dosud ovládla anketu dvakrát, hokejista Pastrňák jednou.

Ve finálové desítce jsou ještě biatlonistka Markéta Davidová, mistr Evropy lezec Adam Ondra, oštěpař Jakub Vadlejch, který letos vybojoval světový bronz a evropské stříbro, a tenisový pár Barbora Krejčíková, Kateřina Siniaková. Společně ovládly ve čtyřhře tři ze čtyř grandslamových turnajů.

Žurnalisté z Klubu sportovních novinářů, který anketu vyhlašuje, vybrali v prvním kole hlasování elitní desítku. Loňský vítěz Krpálek nezískal tentokrát ani bod. Ani do finálové trojice mezi kolektivy se nedostali obhájci, basketbaloví reprezentanti. O vítězství se utkají národní týmy hokejistů, hokejistek a florbalistů. Hokejové výběry získaly na mistrovství světa shodně bronz, florbalisté stříbro.

Slavnostní vyhlášení se ve středu uskuteční v přímém přenosu ČT1 od 21.40. Udělena bude i cena v kategorii oddanost sportu, pro juniora roku a sportovní legendu, kterou se stane bývalý motocyklový závodník Květoslav Mašita.

(čtk)