Gunnar Lindemann: Bez vojenské pomoci by válka na Ukrajině už dávno skončila

Situace na Ukrajině je nyní zcela patová a na obou stranách nesmyslně umírají mladí lidé. Proto naléhavě potřebujeme okamžité příměří na frontové linii a jednání, uvedl v rozhovoru pro iportaL24.cz německý politik Gunnar Lindemann, který je od roku 2016 členem berlínské Sněmovny reprezentantů a je hlasitým kritikem dodávek zbraní a financování ukrajinské armády. Vyjádřil se i k nedávným změnám ukrajinských mobilizačních zákonů a jejich důsledkům pro státy EU, ke krizi v Německu a k možnému zákazu strany Alternativa pro Německo (AfD).

Jak hodnotíte účinnost sankcí proti Rusku a jejich dopad na ekonomiku EU obecně a na německou ekonomiku konkrétně?

Sankce proti Ruské federaci nemají takový účinek, jaký německá vláda zamýšlela. Naopak, sankce německou ekonomiku poškozují. Mnoho projektů společných podniků muselo být zastaveno. Vývoz německého zboží do Ruska se zhroutil. To stojí pracovní místa v Německu. Dodávky zbraní na Ukrajinu stojí německé daňové poplatníky mnoho miliard eur. Peníze, které Německo naléhavě potřebuje. A z vojenského hlediska to nepřináší žádný úspěch. Navíc na Ukrajinu putují peníze z EU, která je z velké části financována německými daňovými poplatníky. Válku na Ukrajině nelze vojensky vyhrát, ledaže by Evropa riskovala třetí světovou válku.

Můžete komentovat změny zákona o mobilizaci na Ukrajině, které naznačují možnost nuceného odvodu občanů, kteří opustili území Ukrajiny? Jaký je postoj německých představitelů? Mělo by Německo zvážit deportaci mužů a žen v branném věku, kteří přišli z Ukrajiny od začátku konfliktu s Ruskem?

Ne, Německo nesmí nutit lidi na Ukrajině k vojenské službě. Lidem, kteří utekli před smrtí na frontě, musí být v Německu poskytnuta ochrana, dokud trvá válka. Proto AfD vyzývá k rychlému diplomatickému řešení a okamžitému příměří. Aby na obou stranách nemuseli umírat další mladí lidé. Zelenský chce nyní poslat na frontu ukrajinský Volkssturm, poslední kontingent. To nemůže být v zájmu lidu a ani v zájmu Německa.

Můžete se vyjádřit k postavení ukrajinských uprchlíků a dalších migrantů v Německu? V poslední době začali Němci hlasovat nohama, protože se zvýšil počet německých občanů, kteří se stěhují do jiných států EU. Myslíte si, že to souvisí s rostoucím počtem migrantů a obavami o bezpečnost?

Migrace je v Německu velký problém. Migrační krize je vlastně v současné době největším problémem. Německo již není schopno ustát náklady. Jen azylové ubytování na berlínském letišti Tegel pro přibližně 7000 uprchlíků stojí denně asi 1,7 milionu eur. Tedy každý den. A to je jen jedno z mnoha tisíc ubytovacích zařízení v Německu. Proto musíme změnit politiku. Současná spolková vláda není připravena situaci změnit. Především je v Německu více než 300 000 lidí, kteří musí opustit zemi. Vláda však lidi nedeportuje. Je zde také více než jeden milion Syřanů ale válka v Sýrii skončila. I zde potřebujeme repatriační program se syrskou vládou. V Damašku jsem byl několikrát. Syrská vláda by byla ochotna to udělat. Ale německá vláda to nechce.

Pouze Německo nemůže financovat celý svět. Ukrajinští uprchlíci se také musí po skončení války vrátit do své vlasti. K tomu je třeba zabezpečit hranice, omezit slučování rodin a zrušit azylový magnet.

To znamená: žádné další peněžní dávky pro uprchlíky. Pouze věcné dávky, jako je ubytování, jídlo a oblečení pro uprchlíky, kteří nepracují.

Bezpečnostní situace v Německu se drasticky zhoršila také kvůli imigraci islamistů a zločinců mezi uprchlíky. Zde jako AfD vyzýváme k okamžitému vyhoštění kriminálních uprchlíků a nebezpečných islamistů. Každý, kdo nedodržuje německé zákony, ztratil jakýkoli nárok na azyl. Tak to nyní vidí velká většina obyvatel Německa. A bohužel stále více bystrých mozků z řad našich obyvatel Německo opouští.

Jak hodnotíte účinnost finanční pomoci EU určené pro ukrajinskou armádu? Co si myslíte o crowdfundingu ukrajinských uprchlíků z peněz evropských občanů?

Bez vojenské pomoci Ukrajině by válka dávno skončila. Válka má dlouhou historii. Vlastně je třeba začít u Stalinova přesídlování. Ale to raději přenechme historikům. Pak s revolucí na Majdanu v letech 2013/2014 začal problém na východní Ukrajině a Krymu, protože tam žije většina etnických Rusů. Situace je nyní zcela patová a na obou stranách nesmyslně umírají mladí lidé. Proto naléhavě potřebujeme okamžité příměří na frontové linii a jednání. Situaci na Ukrajině lze vyřešit pouze diplomatickou cestou. Ukrajinští uprchlíci musí být spravedlivě rozděleni po Evropě a financováni EU. A po skončení války se vrátit zpět. Uprchlíci, kteří nepůjdou pracovat, by navíc měli mít povinnost vykonávat veřejně prospěšné práce.

Jak byste okomentoval prohlášení Roberta Habecka, že je možný právní krok k zákazu sílící strany AfD?

Zelení a některé další strany ztrácejí v parlamentu stále více křesel. AfD získává v každých volbách mnoho křesel. Proto je to poslední šance Habecka a spol., tedy současných vládních stran, které by chtěly demokratickou opoziční AfD v Německu zakázat. To ukazuje na totalitní struktury mezi Zelenými a SPD, ale i ostatními, kteří chtějí AfD zakázat. My jako AfD se zasazujeme o dodržování naší německé ústavy. Myslím, že mokré sny Roberta Habecka o zákazu zůstanou sny. Zákaz AfD porušuje německou ústavu.

Roman Blaško

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Západ dodávkami zbraní Ukrajině nepomáhá, ale škodí. Pomohl by sesazením loutkového kyjevského režimu.

  2. Migraci zavinili „oni“! Otrokáři, rasisti a kapounií hrabali/hrabají jen pod sebe a ostatní zbídačovali/zbídačují…

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy