20. celostátní sjezd KS Číny začíná, co od něj můžeme čekat?

Sun Yeli, mluvčí 20. celostátního sjezdu KS Číny, uspořádal v sobotu odpoledne v Pekingu tiskovou konferenci, na které seznámil média s programem nadcházejícího sjezdu. Zde je několik nejdůležitějších informací z tiskové konference:

Tisková konference k 20. celostátnímu sjezdu

O události a programu jednání

Dvacátý celostátní sjezd ČKS bude zahájen v neděli v 10 hodin dopoledne ve Velkém sále lidu v Pekingu a skončí 22. října a potrvá sedm dní.

Program sjezdu byl stanoven na přípravné schůzi, která se konala v sobotu odpoledne a na níž byl Wang Huning jmenován generálním tajemníkem sjezdu.

Kvalifikace 2296 delegátů byla potvrzena jako platná. Ti se zúčastní 20. celostátního sjezdu a budou zastupovat více než 96 milionů členů strany a přes 4,9 milionu stranických organizací na primární úrovni.

Očekává se, že delegáti vyslechnou a posoudí zprávu 19. ústředního výboru KS Číny, prozkoumají zprávu o práci 19. ústřední komise pro disciplinární inspekci, projednají a přijmou změnu Ústavy a zvolí 20. ústřední výbor KS Číny a 20. ústřední komisi pro disciplinární inspekci.

Podle Suna byly shromážděny názory více než 4700 lidí na návrh zprávy 19. ústředního výboru KS Číny pro 20. celostátní sjezd. Po skončení sjezdu se uskuteční první plenární zasedání 20. ústředního výboru KS Číny.

Členové nového stálého výboru politického byra 20. ústředního výboru se po skončení prvního plenárního zasedání setkají s čínskými a zahraničními novináři

O reakci Číny na covid-19

Sun prohlásil, že čínská opatření k řešení epidemie covid-19 jsou nejhospodárnější a pro zemi fungují nejlépe. »Od počátku epidemie Čína staví lidi a jejich životy do popředí zájmu,« řekl Sun v odpovědi na otázku reportéra o čínské dynamické politice nulového výskytu covid. »Zdraví a bezpečnost lidí jsou pro nás nejvyšší prioritou. To je nedílnou součástí našeho úsilí o reakci na epidemie,« dodal.

Dynamická politika nulového výskytu covid byla přijata s ohledem na čínskou národní realitu a jedná se o politiku založenou na vědeckých poznatcích, uvedl.

O čínsko-amerických vztazích

Na otázku, jak se Čína v budoucnu vypořádá s riziky již tak napjatých vztahů se Spojenými státy, Sun odpověděl, že Čína a USA mají mnohem více společných zájmů než rozdílů a zdravý a stabilní čínsko-americký vztah je ve společném zájmu obyvatel obou zemí. Uvedl, že zájmy Číny a USA jsou již nyní hluboce provázané – v oblasti hospodářských a obchodních vztahů dosáhl v roce 2021 obousměrný obchod mezi oběma zeměmi rekordní hodnoty přes 750 miliard dolarů, což představuje 28,7% nárůst oproti předchozímu roku. Dvoustranná obchodní spolupráce podpořila 2,6 milionu pracovních míst v USA.
»Navíc v dnešním světě existuje mnoho výzev, které vyžadují spolupráci mezi oběma zeměmi,« dodal. Uvedl také, že Čína a USA musí najít správnou cestu, jak spolu v příštích 50 letech vycházet. »Klíčem k tomu jsou zásady vzájemného respektu, mírového soužití a oboustranně výhodné spolupráce,« připomněl.

K otázce Tchaj-wanu

Uskutečnit národní sjednocení mírovými prostředky je první volbou pro řešení tchajwanské otázky, ale nemírové prostředky zůstanou poslední možností, řekl Sun novinářům na tiskové konferenci. »Tím, že neslibujeme, že se zřekneme použití síly, se v žádném případě nezaměřujeme na naše tchajwanské spoluobčany, ale spíše na zahraniční vměšování a extrémně malý počet elementů ‚nezávislosti Tchaj-wanu‘ a jejich separatistické aktivity,« řekl. »Jsme ochotni i nadále pracovat s největší upřímností a vyvíjet maximální úsilí k dosažení mírového sjednocení,« dodal.

O otevření

Sun prohlásil, že Čína bude neochvějně pokračovat v otevírání, aby pokryla více oblastí v širším rozsahu a do větší hloubky. Pokračování v otevírání na vysoké úrovni je podle něj nedílnou součástí nového paradigmatu rozvoje. »Podpora nového rozvojového paradigmatu, jehož základem je domácí oběh a který se vzájemně posiluje, vytvoří trvalý impuls pro dlouhodobý rozvoj čínské ekonomiky a také pro stabilní oživení světové ekonomiky,« řekl.

Zavázal se, že Čína bude i nadále oblíbenou destinací pro investice a státní i soukromý kapitál, stejně jako investice z domova i ze zahraničí jsou v Číně chráněny zákonem.

»Země bude čerpat z osvědčených postupů v jiných částech světa, posílí regulaci a zároveň podpoří rozvoj a bude pokračovat ve zlepšování tržně orientovaného a zákonného podnikatelského prostředí na úrovni mezinárodních standardů,« řekl Sun.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy