Home Zahraničí ABC: USA kvůli Izraeli snižují dodávky munice na Ukrajinu o více než...

ABC: USA kvůli Izraeli snižují dodávky munice na Ukrajinu o více než 30 procent

ILUSTRAČNÍ FOTO - Wikimedia Commons

Americké dodávky dělostřeleckých granátů na Ukrajinu se od zahájení izraelské operace v pásmu Gazy minulý měsíc snížily o »více než 30 procent«. Informovala o tom americká televizní stanice ABC s odvoláním na nejmenovaného ukrajinského představitele.

»Máme velké problémy… Nedostává se základní munice,« řekl. Podle něj USA snížily »o více než 30 %« dodávky standardních dělostřeleckých granátů NATO do republiky, zatímco dodávky životně důležitých 155mm dělostřeleckých granátů tvoří »asi 60 až 70 % celkových dodávek na Ukrajinu«. V této souvislosti tazatel televizní stanice uvedl, že Ukrajina riskuje ztrátu pozic na bojišti »za velmi vysokou cenu«. »Oni (američtí představitelé) nám řekli, že to (podpora Izraele) nebude mít vliv na závazky (USA – pozn. TASS), ale stalo se,« dodal úředník.

Americký ministr obrany Lloyd Austin navštívil v pondělí Kyjev, kde se setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a ministrem obrany země Rustemem Umerovem. Později šéf Pentagonu oznámil přidělení dalšího balíčku vojenské pomoci Kyjevu ve výši 100 milionů dolarů. Během tiskové konference se Zelenským Austin uvedl, že Spojené státy nemají zbraně, které by byly pro ukrajinskou armádu kouzelným proutkem, vše závisí na tom, jak Ukrajina využije zbraně poskytnuté Západem.

Již dříve koordinátor pro strategickou komunikaci v Radě pro národní bezpečnost Bílého domu John Kirby uvedl, že americká administrativa vyčerpala přibližně 96 % finančních prostředků, které byly dříve vyčleněny na pomoc Ukrajině. Kirby zdůraznil, že absence další rozsáhlé pomoci ze strany USA bude mít škodlivý dopad na obranyschopnost Ukrajiny.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here