AKTUALIZOVÁNO

Hotovo, dvacet! Či spíše – dvacet sedm. Stávka v pondělí 27. listopadu proti krokům pětikoaliční vlády Petra Fialy (ODS) je neodvratitelná, a dokonce bude mít masivnější podporu, než se původně zdálo. Zapojí se do ní přes polovinu členů odborů Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Na tiskové konferenci po dnešním sněmu ČMKOS v Praze to uvedl šéf centrály Josef Středula.

»Stávku už teď vůbec nic neodvrátí. Vláda měla čas na hledání dohody,« řekl odborový předák. »Zásadním způsobem se zvětšil počet těch, kteří se přímo zapojí do stávky. Počet svazů i počet členů, které zastupují, je v drtivé většině nad 50 procenty členské základny ČMKOS. Podporu vyjádřily také rada seniorů a rada postižených,« vypočítal Středula s dodatkem, že stávka se uskuteční ve všech krajích České republiky.

ČMKOS zastřešuje na 270 000 odborářů z 31 svazů. Původně se stávkou počítaly čtyři svazy, a to odbory školské, úřednické, dřevařské a nejpočetnější svaz KOVO. Nyní se k nim přidaly odbory dopravní, kdy například v Jihočeském kraji má dojít od půlnoci do poledne k přerušení části spojů, dále odbory zdravotnické, kultury, knihoven, potravinářů a vysokoškolský svaz. Středula navíc uvedl, že i zbývající svazy ČMKOS stávku podporují.

Do stávky se zapojí i Asociace samostatných odborů (ASO), která zastřešuje 12 organizací a zhruba 110 tisíc odborářů. Patří do ní například vlivné železničářské, lékařské odbory či zemědělské. Obě centrály již minulý týden oznámily, že navzdory předchozím sporům budou postupovat společně. »Pošlu děkovný dopis panu Fialovi. To, jak nás dokázal sjednotit, je k ocenění. Protesty malé nebudou,« uvedl Středula minulé úterý na společné tiskové konferenci ČMKOS a ASO. Připojit se hodlají rovněž odbory mladoboleslavské automobilky Škoda Auto.

Odborářům vadí podoba tzv. konsolidačního balíčku, chystané zvyšování důchodového věku, rostoucí ceny energií, vysoká inflace či nezvyšování platů ve veřejném sektoru. Výstražná hodinová stávka je naplánována na 12. až 13. hodinu. Doprovázet ji bude demonstrace, jež se uskuteční na pražském Malostranském náměstí od 13 hodin. Odboráři se shromáždí již po poledni na Náměstí Jana Palacha, přičemž odhadovaná účast činí pět až deset tisíc lidí. »Dáme jasně najevo, že se nám nelíbí situace v České republice, a zveme všechny občany, aby vzkázali, že takový směr České republiky, který vláda nabrala, není naším společným,« vyzývá Středula.

Vláda dnes pohořela i u zdravotníků. Odbory podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) totiž odmítly navýšení odměn pracovníků ve zdravotnictví příští rok o 8,5 miliardy korun. Česká lékařská komora podle jejího prezidenta Milana Kubka trvá na sjednocení odměňování napříč nemocnicemi bez ohledu na to, zda je zřizuje stát či kraje. Ministerstvo podle něj nedalo dostatečné garance, že to tak opravdu bude. Za nedostatečnou považuje nabídku také předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková. Nemocnice počítají s protestem i s omezením provozu…

(pk)

REPRO FOTO – ČT

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here