Home Zahraničí Bez zásahů bude v oceánech víc plastu než ryb, varoval šéf OSN

Bez zásahů bude v oceánech víc plastu než ryb, varoval šéf OSN

Aktivisté Ocean Rebellion při představení požadují ukončení všech národních dotací na pohonné hmoty pro rybářské flotily a zákaz lovu pomocí vlečných sítí. FOTO – ČTK/AP/Ana Brigida

Každý rok končí na osm miliónů tun plastového odpadu ve vodách oceánů. Bez drastických opatření hrozí, že v nich bude do roku 2050 více plastů než ryb. Na konferenci OSN o oceánech, která dnes začala v Lisabonu, to řekl generální tajemník OSN António Guterres. Ten vyzval státy celého světa, aby se zasadily o větší ochranu světových moří.

»Bez zdravých oceánů nemůžeme mít ani zdravou planetu,« uvedl Guterres. Ve svém proslovu na zahájení konference se zaměřil na rostoucí znečištění oceánů. »Bez drastických akcí by do roku 2050 celková hmotnost plastů v oceánech mohla být vyšší než ryb,« dodal.

Zároveň varoval před dalšími zdroji znečištění či nadměrným rybolovem. Vyzval k větší ochraně před dopady změn klimatu na oceány i k ochraně lidí žijících v blízkosti oceánů. Růst hladin světových moří totiž podle něj ohrožuje řadu ostrovních států i měst, která se nachází na pobřeží.

Podle Guterrese se od první konference OSN o oceánech, jež se uskutečnila v roce 2017 v New Yorku, mnoho vlád, místních komunit i soukromých subjektů začalo snažit o zlepšení stavu světových oceánů. »Společně toho musíme ještě mnoho udělat,« uvedl Guterres. Vyzval například ke snížení emisí v námořní dopravě, k výstavbě na pobřeží, která bude schopná čelit dopadům klimatických změn, či k větším investicím do obnovy mořských ekosystémů.

Vlády se dohadují a oceány zatím umírají před očima

Velmi kritické k postupu světových vlád jsou ekologické organizace. Podle nich se státy dostatečně nesnaží, aby zajistily mezinárodní ochranu oceánů. Poukazují na neschopnost vlád dohodnout se na smlouvách, které by měly závazná ustanovení. »Nepotřebujeme další prázdná slova doprovázená vágními prohlášeními a dobrovolnými závazky,« uvedla představitelka organizace Greenpeace Laura Mellerová. Podle skupiny Ocean Rebellion, která uspořádala před sídlem konference protest, jsou oceány »stále nechráněné a umírají nám před očima«.

Vlády se například nedokáží shodnout na nové úmluvě, jež má chránit biologickou rozmanitost oceánů a mořské zdroje před nadměrným využíváním. Jednají o ní přes deset let a poslední kolo rozhovorů skončilo v březnu nezdarem. Další se má uskutečnit v srpnu. Guterres dnes novinářům řekl, že dosažení dohody maří sobectví některých států, aniž by je konkrétně jmenoval.

Pětidenní konference v Lisabonu, které se účastní představitelé více než 120 států, by mohla uspíšit dosažení shody nad novou smlouvu, věří představitelé OSN. Samotná konference podle agentury AP skončí nezávazným prohlášením.

Oceány pokrývají 70 procent zemské plochy, vytváří 50 procent kyslíku a zadržují zhruba čtvrtinu emisí oxidu uhličitého, uvedla agentura Reuters.

(jb, čtk)