Home Zahraničí Biden podepsal návrh zákona o pomoci Ukrajině ve výši 12,4 miliardy dolarů

Biden podepsal návrh zákona o pomoci Ukrajině ve výši 12,4 miliardy dolarů

FOTO – ČTK/AP/Abir Sultan

Americký prezident Joe Biden podepsal návrh zákona, kterým se schvalují rozpočtové prostředky do 16. prosince 2022, včetně dodatečných 12,4 miliardy dolarů na podporu Ukrajiny, uvedl Bílý dům. Tuto iniciativu již dříve schválil americký Kongres.

»V pátek 30. září 2022 prezident podepsal zákon o pokračujících prostředcích a doplňkových prostředcích pro Ukrajinu na rok 2023, který poskytuje prostředky pro federální agentury na fiskální rok 2023 do 16. prosince 2022 na pokračující projekty a činnosti federální vlády a zahrnuje doplňkové prostředky na reakci na situaci na Ukrajině,« uvedl Bílý dům v tiskové zprávě.

Návrh zákona o pokračování financování vlády měly obě komory Kongresu schválit do páteční půlnoci místního času, jinak by došlo k částečnému uzavření vlády.

Návrh zákona rovněž umožní americkému představiteli schválit přesun zbraní z amerických zásob na Ukrajinu v hodnotě 3,7 miliardy dolarů na podporu ozbrojených sil země.

Ruský prezident Vladimir Putin 24. února oznámil zahájení speciální vojenské operace v reakci na žádost o pomoc ze strany představitelů obou donbaských republik. Zdůraznil, že Moskva nemá za cíl obsadit ukrajinské území, místo toho plánuje demilitarizaci a denacifikaci země.

Západ na to reagoval rozsáhlými sankcemi proti Rusku. Západní země rovněž dodávají Kyjevu zbraně a vojenské vybavení. Řada západních politiků uznala, že se fakticky jedná o ekonomickou válku proti Rusku.

Putin 16. března prohlásil, že západní politika sankcí proti Moskvě má všechny znaky agrese, a dodal, že politika odstrašování Ruska je dlouhodobou strategií Západu.

(TASS)