Home Zahraničí Bolsonaro má zakázáno kandidovat do roku 2030

Bolsonaro má zakázáno kandidovat do roku 2030

Jair Bolsonaro FOTO - Wikimedia Commons/Isac Nóbrega

Většina soudců Nejvyššího volebního soudu Brazílie se vyslovila pro zákaz účasti ve volbách do roku 2030 exprezidentovi země Jairu Bolsonarovi.

Rozhodující hlas proti Bolsonarovi, který je obviněn z porušování volebního zákona, šíření dezinformací o volebním systému a napadání demokratických institucí, tak v pátek dala členka soudu Carmen Lucia Antunes Rocha. Před ní proti exprezidentovi hlasovali ještě tři soudci. Zbývající hlasy členů WSI, i když vyjdou na obranu Bolsonara, nebudou stačit k zachování jeho politických práv.

Soudci tvrdí, že Bolsonaro zneužil svou moc, když loni svolal velvyslance do své rezidence a dělal nepodložená tvrzení o hlasovacích strojích v zemi. Setkání bylo jen několik měsíců před volbami, které Bolsonaro těsně prohrál.

Bolsonaro tak nebude moci kandidovat v komunálních volbách v letech 2024 a 2028, stejně jako v prezidentských, guvernérských a parlamentních volbách v roce 2026. Očekává se, že jeho právníci podají odvolání proti rozhodnutí WSI, včetně k nejvyššímu soudu země.

Bývalý prezident stále čelí více než tuctu dalších případů, včetně jednoho z možného povzbuzování k útokům na vládní centrum hlavního města ze strany davu jeho příznivců 8. ledna.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here