Home Zahraničí Bolsonarovi příznivci se pokusili o puč. Neuspěli, bylo jich kolem tří tisíc

Bolsonarovi příznivci se pokusili o puč. Neuspěli, bylo jich kolem tří tisíc

FOTO – ČTK/AP

Příznivci bývalého prezidenta Jaira Bolsonara, kteří se nedokázali smířit s výsledkem voleb, jež do čela státu vynesly levicového politika Luize Inácia Lulu da Silvu, vtrhli včera večer SEČ v brazilském hlavním městě Brasília do budov státních institucí. Dostali se do parlamentu, nejvyššího soudu a prezidentského paláce Planalto. Po několika hodinách nicméně bezpečnostní složky získaly nad budovami opět kontrolu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na brazilský zpravodajský kanál GloboNews. Prezident Lula útok odsoudil jako »barbarství«, útočníky označil za »fašisty a fanatiky« a slíbil, že potrestán bude každý, kdo za nepokoji stojí. Později odsoudil útok i sám Bolsonaro.

Na fotografiích a záběrech z brazilského hlavního města šířících se na sociálních sítích byly vidět davy lidí v areálu brazilského parlamentu v metropoli Brasília. Některé je zachycovaly na rampě vedoucí na střechu budovy, na dalších byli protestující, kteří pronikli do jednoho ze sálů. Snímky agentury AP z paláce Planalto, který je oficiálním prezidentovým pracovištěm, ukazují demonstranty, kterak listují v dokumentech na stole nebo se dostávají dovnitř budovy rozbitými okny. Prezident Lula da Silva se podle Reuters v době vpádu do budov státních institucí nenacházel v metropoli, ale ve státě Sao Paulo.

Náměstí tří mocí, kde se nachází jak budova parlamentu, tak nejvyššího soudu i prezidentský palác, zaplavily tisíce protestujících. Místní média jejich počet odhadla na 3000. Předseda brazilského senátu Rodrigo Pacheco podle AP uvedl, že v pohotovost byl kvůli nepokojům uveden celý policejní aparát.

Soudě podle videí na sociálních sítích propukly mezi demonstranty a policií potyčky. Na jednom ze záznamů je vidět, jak se rozzuřený dav vrhá na policistu na koni, shazuje ho a bije tyčemi. Další zobrazuje demonstranty fyzicky napadající novináře. Mnozí demonstranti byli ve žlutém a zeleném oblečení, barvách brazilské vlajky, které zároveň symbolizují působení Bolsonara v prezidentském úřadu.

»Tento absurdní pokus o prosazení jejich vůle nemá šanci na úspěch,« reagoval na Twitteru ministr spravedlnosti Flávio Dino. Předsedkyně Lulovy Strany pracujících (PT) Gleisi Hoffmannová obvinila šéfa federálního okrsku Ibaneise Rochu ze zodpovědnosti za nepokoje. »Byl to ohlášený zločin proti demokracii, proti vůli voličů a za jiné zájmy,« uvedla. Rocha nicméně uvedl, že s okamžitou platností propustil šéfa bezpečnosti v hlavním městě Andersona Torrese. »Vyslal jsem do ulic všechny bezpečnostní složky, aby zodpovědné zadržely a potrestaly,« uvedl Rocha.

Podporu Lulovi vyjádřil mexický prezident Andrés Manuel López Obrador, který mu prostřednictvím Twitteru vzkázal, že »není sám a má podporu Mexika, amerického kontinentu i světa«. Z Evropy útok odsoudil například francouzský prezident Emmanuel Macron či předseda Evropské rady Charles Michel. Přidal se i americký prezident Joe Biden, který jej označil za »nehorázný«, i ministr zahraničí Antony Blinken.

Bolsonaro v příspěvku na twitteru napsal, že vždy bránil demokracii a svobodu a respektoval zákony a ústavu. »Poklidné demonstrace v mezích zákona jsou součástí demokracie. Avšak pustošení a vpád do veřejných budov se pravidlům vymykají,« uvedl Bolsonaro k nedělnímu vpádu. Dodal také, že odmítá obvinění svého nástupce a současného prezidenta Luize Inácia Luly da Silva, podle kterého svým chováním nepokoje podnítil. Bolsonaro totiž svou porážku ve volbách výslovně neuznal a oproti zvyklostem se nezúčastnil inaugurace svého nástupce. Místo toho odletěl na Floridu.

(ici, čtk)

Předchozí článekLodě s migranty žádají po Itálii bližší přístav, aby je mohli vyloďovat v EU rychleji
Další článekROZUMNÉ PONDĚLÍ PETRA HANNIGA: Reparát

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.