Představitelé se účastní slavnostního podpisu na konferenci generálních ředitelů Pásma a stezky v Pekingu, hlavním městě Číny, 17. října 2023. FOTO - Xinhua/Wang Yuguo

Od osmi hlavních kroků k 458 výsledkům – řada úspěchů dosažených na právě skončeném třetím Fóru pro mezinárodní spolupráci Pásmo a stezka (BRF) přivedla spolupráci na Pásmu a stezce do nové fáze kvalitnějšího rozvoje na vyšší úrovni.

Partneři iniciativy Pásmo a stezka (BRI) věří, že díky společnému úsilí je tato iniciativa připravena přinést hmatatelnější přínosy a stát se novým řešením nevyváženého globálního rozvoje a cestou ke světlejší budoucnosti společné prosperity.

Na tomto vysoce prestižním fóru Čína oznámila nové kroky ke zřízení pilotních zón pro spolupráci v oblasti elektronického obchodu na Hedvábné stezce, uzavření dohod o volném obchodu a smluv o ochraně investic s více zeměmi a odstranění všech omezení přístupu zahraničních investic do výrobního sektoru.

Liao Čeng-žung, ředitel významné východoafrické platformy elektronického obchodu Kilimall, byl jako jeden z účastníků elektronického obchodu Silk Road velmi nadšený, když se o této novince dozvěděl.

Společnost Kilimall, která byla založena v roce 2014, zaznamenala každý rok více než 7,2 milionu aktivních uživatelů, přičemž ke konci loňského roku činila míra opakujících se nákupů více než 50 % ročně.

Společnost Kilimall v listopadové sezónní akci vynaloží více prostředků na zvýšení prodeje, uvedl Liao, který očekává, že se celkový prodej na platformě zdvojnásobí a poté se znovu.

Třetí BRF se rovněž zaměřilo na posílení »měkké konektivity« infrastruktury a budování vysoce kvalitní, udržitelné a odolné infrastruktury.

Čína uspíší kvalitní rozvoj čínsko-evropského železničního expresu a společně s dalšími stranami vybuduje nový logistický koridor napříč euroasijským kontinentem propojený přímou železniční a silniční dopravou.

Liou Tchaj-pching, generální ředitel společnosti Yuxinou Logistics Co., Ltd. z Čchung-čchingu, je ohledně vyhlídek čínsko-evropského železničního expresu mnohem optimističtější.

Železnice Yuxinou (Čchung-čching-Sin-ťiang-Evropa) jako první čínsko-evropská nákladní vlaková trasa zahájila provoz na téměř 50 provozních trasách, které spojují více než 100 měst v Asii a Evropě.

»Budeme se snažit zřídit další nové trasy a urychlit úsilí o diverzifikaci tras nákladních vlaků Čína-Evropa,« řekl Liu.

Průmyslová spolupráce se rozvíjí také v zemích a regionech zapojených do BRI. Do konce června 2023 podepsala Čína dohody o spolupráci v oblasti průmyslových kapacit s více než 40 zeměmi. Čínské podniky společně s vládami a podniky v partnerských zemích vybudovaly více než 70 mezinárodních průmyslových parků.

V Demonstrační zóně pro spolupráci průmyslových kapacit mezi Čínou a Spojenými arabskými emiráty (SAE), která se nachází v Abú Zabí a která je přelomovým projektem spolupráce mezi oběma zeměmi v rámci BRI, bylo podepsáno 26 projektů spolupráce.

Výstavba infrastruktury demonstrační zóny byla v podstatě dokončena, uvedl Čeng I-min, prezident společnosti Jiangsu Overseas Cooperation and Investment Company, a dodal, že bude vyvinuto další úsilí k přilákání investic, podpoře získání velkých projektů a zlepšení jejího prostředí.
Během třetího zasedání BRF podepsal čínský gigant v oblasti solárních panelů, společnost Trina Solar Co., Ltd., memorandum o porozumění o své účasti na projektu ve Spojených arabských emirátech, dodal Čeng.

V nové mezinárodní situaci svět potřebuje iniciativu BRI více než kdy dříve a Čína bude i nadále prohlubovat spolupráci s partnery v rámci iniciativy Pásmo a stezka, aby společně vybudovali otevřený a propojený svět zaměřený na společný rozvoj.

Společnost KPMG, která disponuje celosvětovou sítí odborných firem poskytujících auditorské, daňové a poradenské služby, zřídila své pobočky ve více než 90 procentech zemí a regionů zapojených do BRI a zaznamenala hmatatelné přínosy, kterými BRI přispěla světovému hospodářskému rozvoji a lepšímu životu místních obyvatel.

Oficiální údaje ukázaly, že od roku 2013 do roku 2022 dosáhla kumulativní hodnota dovozu a vývozu mezi Čínou a partnerskými zeměmi BRI 19,1 bilionu amerických dolarů, kumulativní obousměrné investice dosáhly 380 miliard amerických dolarů a v uplynulém desetiletí bylo zahájeno více než 3000 projektů spolupráce v rámci BRI.

BRI přispěla díky síle Číny ke zdravému rozvoji ekonomické globalizace, zlepšení globálního systému řízení a budování společenství se společnou budoucností lidstva, uvedl Honson To, předseda představenstva KPMG pro Čínu a asijsko-pacifickou oblast.

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here