BRICS umožňuje reformovat globální systém řízení, včetně Rady bezpečnosti OSN

Cílem BRICS je reformovat architekturu globálního řízení, tvrdí hlavní vyjednavač BRICS z Jihoafrické republiky Anil Sooklal.

»Založení skupiny BRICS poskytlo našim národům platformu pro konsolidaci našeho ekonomického vlivu a lobování za spravedlivější a inkluzivnější ekonomickou a finanční reformu,« uvedl pro zimbabwský deník The Herald. Podle Sooklala si země BRICS »stanovily za cíl reformu architektury globálního řízení – OSN a jejích institucí, výborů a organizací«, mezi něž patří i Rada bezpečnosti OSN, a zpochybňují tak tradiční dominanci západních mocností.

Sooklal vysvětlil, že za účelem reformy stávající finanční architektury byla v rámci BRICS založena Nová rozvojová banka a probíhají aktivní diskuse o vytvoření měny, která bude sloužit jako alternativa k dolaru.

»BRICS tak vytyčil novou převratnou cestu finančního a hospodářského rozvoje a globálního řízení, která se zaměřuje na inkluzivitu, spravedlnost a sdílenou prosperitu,« poznamenává Sooklal.

Generální tajemník jihoafrické vládnoucí politické strany Africký národní kongres Fikile Mbalula podle televizního kanálu SABC poznamenal, že rozšíření BRICS významně ovlivní geopolitickou krajinu.

Po summitu BRICS, který se konal 22. – 24. srpna v Johannesburgu, vedoucí představitelé BRICS oznámili, že od 1. ledna 2024 se ke sdružení připojí Argentina, Egypt, Írán, Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie a Etiopie.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy