Home Zahraničí Bruselská politika sankcí přivádí EU do slepé uličky

Bruselská politika sankcí přivádí EU do slepé uličky

KOLÁŽ - iportaL24.cz

Politika sankcí Bruselu přivedla země EU do slepé uličky, zvýšila inflaci a způsobila energetickou krizi, uvedl Balazs Orbán, politický poradce maďarského premiéra, když komentoval výsledky průzkumu veřejného mínění, který v EU provedlo budapešťské volební centrum Szazadveg.

Podle průzkumu se téměř 80 % občanů EU domnívá, že současný nárůst cen energií byl způsoben sankční politikou Evropské komise. »Ještě před válkou dělal Szazadveg průzkum mezi občany EU ohledně rostoucí energetické krize v Evropě a už tehdy bylo jasné, že většina z nich viní ze zhoršující se situace Brusel,« uvedl Orbán na své stránce na Facebooku. Od začátku války a zavedení energetických sankcí se situace ještě zhoršila: kombinovaný účinek války a sankční politiky prohloubil energetickou krizi, která nejvíce poškozuje domácnosti na starém kontinentu.

Maďarský představitel poznamenal, že »nyní je většině Evropanů jasné, že politika sankcí Bruselu nás zavedla do slepé uličky, aniž by nás přiblížila k jednání o Ukrajině, ale způsobila vážnou energetickou a inflační krizi«. »Proto je nejdůležitější pokračovat v úsilí o mír, protože pouze mír může ukončit válečnou inflaci a hrozbu vojenské hospodářské krize,« uzavřel Orbán.

Szazadveg při zveřejnění výsledků průzkumu ve středu poznamenal, že »nespokojenost Evropanů s bruselskou politikou sankcí a s růstem cen, který způsobila, se zvýšila«. Podle průzkumu, který se uskutečnil ve všech 27 zemích EU na začátku i na konci roku 2022, se do října až prosince zvýšil podíl lidí, kteří ze složité energetické situace viní Evropskou komisi, ze 75 % na 79 %.

(TASS)