Home Zahraničí Čínský premiér slíbil větší otevření a snazší přístup na trh

Čínský premiér slíbil větší otevření a snazší přístup na trh

Na snímku z 31. října 2023 je jižní nádvoří Národního výstavního a kongresového centra, hlavního dějiště 6. ročníku Čínské mezinárodní výstavy dovozu (CIIE), ve východočínské Šanghaji. FOTO - Xinhua/Wang Xiang

Čína bude i nadále podporovat větší otevírání tržních příležitostí a provádět politiku s cílem odstranit veškerá omezení zahraničních investic do výrobního sektoru země, uvedl čínský premiér Li Kche-čchiang během svého hlavního projevu na slavnostním zahájení šestého ročníku Čínské mezinárodní výstavy dovozu (CIIE) a Mezinárodního ekonomického fóra Hongqiao.

V nedělním projevu na akci v Šanghaji Li uvedl, že Čína s více než 1,4 miliardy obyvatel a středněpříjmovou skupinou více než 400 milionů lidí představuje obrovský potenciál, pokud jde o poptávku na trhu, a země byla vždy ochotna se o své tržní příležitosti podělit.

»Čína bude aktivně rozšiřovat dovoz, podporovat koordinovaný rozvoj obchodu se zbožím a službami, zavádět negativní seznamy pro přeshraniční obchod se službami, podporovat inovace formátů a modelů zahraničního obchodu a posilovat digitální obchod,« uvedl Li.

Dodal, že v příštích pěti letech se očekává, že čínský dovoz zboží a služeb dosáhne v kumulativním vyjádření 17 bilionů dolarů.

Čína brzy zveřejní celkový plán na podporu vysoce standardního institucionálního otevření v šanghajské zóně volného obchodu a zřídí ve městě pilotní zónu pro spolupráci v oblasti elektronického obchodu na Hedvábné stezce.

»Čína upřímně doufá, že bude spolupracovat s ostatními zeměmi světa, vyjde si vstříc a dosáhne vzájemného úspěchu na otevřené scéně,« řekl na shromáždění.

Dopis k šestému ročníku Čínské mezinárodní výstavy dovozu (CIIE), která byla v neděli zahájena v Šanghaji zaslal i čínský prezident Si Ťin-pching.

»Výroční výstava, která se poprvé konala v roce 2018, využila předností obrovského čínského trhu, splnila funkci platformy pro mezinárodní zadávání veřejných zakázek, podporu investic, mezilidské výměny a otevřenou spolupráci a pozitivně přispěla k vytvoření nového modelu rozvoje a podpoře světového hospodářského rozvoje,« uvedl Si v dopise.

S poukazem na to, že oživení světové ekonomiky postrádá dynamiku a vyžaduje solidaritu a spolupráci všech zemí, Si uvedl, že Čína bude vždy důležitou příležitostí pro globální rozvoj. Zavázal se, že Čína bude důrazně prosazovat otevírání se vysokým standardům a nadále usilovat o to, aby ekonomická globalizace byla otevřenější, inkluzivnější, vyváženější a prospěšnější pro všechny.

Si vyjádřil naději, že CIIE bude lépe sloužit jako okno pro podporu nového modelu rozvoje, který díky dalšímu rozvoji Číny vytváří nové příležitosti pro svět, a jako platforma pro vysoce standardní otevírání, která umožní světu sdílet obrovský čínský trh.

Doufá také, že výstava bude hrát větší roli při poskytování sdílených mezinárodních veřejných statků a služeb, které usnadňují otevřenou světovou ekonomiku a umožňují světu těžit ze vzájemně výhodné spolupráce.

(pr)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here