Home Zahraničí Demokraté směřují k výhře v Nevadě, obhájí kontrolu Senátu

Demokraté směřují k výhře v Nevadě, obhájí kontrolu Senátu

FOTO - pixabay

Při sčítání hlasů v Nevadě se do čela dostala stávající demokratická senátorka Catherine Cortezová Mastová. Její výhru nad republikánským kandidátem Adamem Laxaltem předpovídají i nové projekce stanice CNN a společnosti Edison Research. Pokud senátorka svůj post obhájí, tak si demokraté zaručí kontrolu nad Senátem i na příští dva roky.

Po aktualizaci průběžného sčítání kolem 3.30 SEČ vedla Cortezová Mastová nad Laxaltem o zhruba 5000 hlasů. Před tím měl velmi malý náskok o několik stovek hlasů Laxalt.

Pokud Cortezová Mastová vyhraje, budou mít demokraté jistých 50 senátorských hlasů. V případě, že by 50 mandátů měli i republikáni, tak svým hlasem bude v případě parity rozhodovat viceprezidentka Kamala Harrisová. Tím by si demokraté zaručili kontrolu nad Senátem i v druhé polovině prezidentského mandátu Joea Bidena.

I v současném složení Senátu mají obě strany po 50 mandátech a v případě vyrovnaného hlasování rozhoduje viceprezidentka Harrisová.

Republikáni a demokraté se ještě utkají o jeden senátorský mandát v Georgii, kde se v polovině prosince bude konat druhé kolo volby.

Republikáni zatím vedou ve Sněmovně reprezentantů, kde podle amerického tisku mají jistých 211 křesel. Do většiny jim tak chybí sedm mandátů. Podle poslední projekce společnosti Edison Research pak demokraté obsadí nejméně 205 křesel. Ve zbývajících obvodech zatím nelze s přesností říct, kdo vyhraje.

(čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here