Home Zahraničí Demokratičtí kongresmani demonstrovali za právo na potrat. Skončili ve vazbě

Demokratičtí kongresmani demonstrovali za právo na potrat. Skončili ve vazbě

ILUSTRAČNÍ FOTO - Wikimedia Commons/UpstateNYer

Příslušníci policie washingtonského Kapitolu včera zadrželi nejméně 17 kongresmanů za Demokratickou stranu, kteří se u budovy Nejvyššího soudu USA účastnili manifestace za právo na potrat. Informoval o tom zpravodajský web Axios, podle kterého budou zákonodárci nejspíše propuštěni s pokutou. Policie zásah vysvětluje neuposlechnutím výzev strážníků.

Demonstranti si v rámci protestu sedli na vozovku na ulici mezi budovou Kongresu a sídlem nejvyšší soudní instance v USA. Policie uvádí, že je začala brát do vazby, když ignorovali třikrát vydaný pokyn, aby přestali ulici blokovat. Video publikované reportérem Axiosu ukazuje, jak policisté odvádějí skupinu žen, mezi nimiž byla i kongresmanka Alexandria Ocasiová-Cortezová.

Kromě ní byli mezi zadrženými demokraty Cori Bushová, Rashida Tlaibová nebo Ilhan Omarová a také jejich kolega Andy Levin. Omarová své zatčení potvrdila v twitterovém příspěvku, v němž slíbila, že bude nadále »bít na poplach ohledně útoku na naše reprodukční práva«.

Budou další protesty?

Kongresmani společně s dalšími lidmi vyjadřovali nespokojenost s nedávným rozhodnutím nejvyššího soudu, které umožňuje zákonodárcům napříč Spojenými státy zakazovat potraty. »Nemáme žádnou demokracii, nemají-li ženy kontrolu nad svými těly a nad rozhodnutími o svém vlastním zdraví,« uvedla dnes kongresmanka Carolyn Maloneyová poté, co byla zadržena. Její kolegyně Jackie Speierová, která podle Axios protest vedla, odpověděla slovy »počkejte si«, když byla tázána, zda demokraté chystají další podobné akce.

(jb, čtk)

Předchozí článekSedmdesát let od »závodu století« v podání Emila Zátopka
Další článekPutin: Gazprom je připraven splnit své závazky ve vývozu plynu

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here