ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Dodávky ruské ropy ropovodem Družba do Maďarska se v noci obnovily, oznámila dnes maďarská vláda. Přeprava ropy jižní větví Družby se před týdnem přerušila kvůli problémům spojeným s úhradou poplatků za tranzit ropy přes Ukrajinu kvůli sankcím. Ve středu se dodávky začaly obnovovat, protože poplatky uhradila slovenská rafinerie Slovnaft a její maďarský vlastník, petrochemická skupina MOL. Toto řešení se však netýkalo dodávek do České republiky.

Slovensko informovalo o obnovení dodávek ropovodem Družba na své území už ve středu. Maďarská vláda v dnešní zprávě uvedla, že zásobování Maďarska ropou nebylo navzdory přerušení dodávek ohroženo, protože země má dostatečné zásoby na několik týdnů, informovala agentura MTI.

Předseda představenstva české společnosti Mero Jaroslav Pantůček dnes v České televizi řekl, že dodávky ropy do Česka ropovodem Družba by mohly být obnoveny v pátek nebo v sobotu. Mero je vlastníkem a provozovatelem české části ropovodu Družba.

Ukrajina tranzit ropy zastavila 4. srpna, protože v důsledku protiruských sankcí se poslané peníze vrátily zpět. »Zákazník MOL učinil patřičné kroky, které vedly k tomu, že ropovod na té jižní části pro Slováky a Maďary funguje. Jsem informován od našeho zákazníka, že identické kroky podniká dnes, takže očekávám, že velmi brzy, buď zítra, nebo nejpozději pozítří (v pátek, nebo sobotu) ropa k nám bude proudit také,« řekl dnes Pantůček. V České republice zpracovává ropu Unipetrol, jehož vlastníkem je polská společnost PKN Orlen.

Slovenský ministr hospodářství Richard Sulík na středeční tiskové konferenci v Bratislavě řekl, že vinu za situaci nenese ani Rusko, ani Ukrajina. Problém podle něj nastal při zpracování platby v jedné bance v západní Evropě, a to kvůli protiruským sankcím.

(čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here