Home Zahraničí ECB drží sazby beze změn

ECB drží sazby beze změn

Prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová ( druhá, zprava) na zasedání Rady guvernérů ECB v Aténách, Řecko, 26. října 2023. Rada guvernérů Evropské centrální banky (ECB) na svém čtvrtečním zasedání ponechala tři klíčové sazby beze změny po deseti zvýšeních za posledních 15 měsíců. FOTO – Xinhua/ECB/Andrej Hanzekovic

Rada guvernérů Evropské centrální banky (ECB) na svém čtvrtečním zasedání po 10 zvýšeních za 15 měsíců ponechala své tři klíčové sazby beze změny.

Podle tiskové zprávy ECB zůstanou úrokové sazby pro hlavní refinanční operace, mezní zápůjční facilitu a vkladovou facilitu beze změny na úrovni 4,5 %, 4,75 % a 4 %. »Příchozí informace v zásadě potvrdily dosavadní hodnocení (Rady guvernérů) střednědobého výhledu inflace,« uvádí se ve zprávě.

Podle Rady guvernérů, která sdružuje guvernéry národních centrálních bank členských zemí eurozóny a šest členů Výkonného výboru ECB, se očekává, že inflace zůstane příliš dlouho vysoká a domácí tlaky na růst cen zůstávají silné.

Nicméně inflace v září výrazně poklesla v důsledku silných vlivů srovnávací základny a většina ukazatelů základní inflace nadále zmírňovala. Navíc se minulé zvýšení úrokových sazeb Radou guvernérů nadále silně promítá do podmínek pro poskytování úvěrů. To stále více tlumí poptávku a tím pomáhá tlačit inflaci dolů.

»Jsme odhodláni zajistit, aby se inflace včas vrátila k našemu dvouprocentnímu střednědobému cíli,« řekla ve čtvrtek novinářům prezidentka ECB Christine Lagardeová. »Na základě našeho současného hodnocení se domníváme, že klíčové úrokové sazby ECB jsou na úrovních, které, udržovány po dostatečně dlouhou dobu, k tomuto cíli významně přispějí.«

»Naše nadcházející rozhodnutí zajistí, že naše základní úrokové sazby budou nastaveny na dostatečně restriktivní úrovni tak dlouho, jak to bude nutné. Při určování vhodné úrovně a délky trvání restrikce budeme i nadále uplatňovat přístup závislý na konkrétních údajích,« dodala.

Ekonomika eurozóny pravděpodobně zůstane po zbytek letošního roku slabá, ale s dalším poklesem inflace, oživením reálných příjmů domácností a zvýšením poptávky po vývozu z eurozóny by měla v příštích letech posílit, uvedla Lagardeová.

»Rizika zvyšování inflace by však mohla pramenit z vyšších nákladů na energie a potraviny. Zvýšené geopolitické napětí by mohlo v krátkodobém horizontu zvýšit ceny energií a zároveň zhoršit střednědobý výhled,« uvedla.

Na otázku ohledně rizik, která představuje situace na Blízkém východě, Lagardeová uvedla, že konflikt mezi Izraelem a Hamásem spolu s konfliktem na Ukrajině jsou »klíčovými zdroji geopolitických rizik«, která jsou zvažována. ECB podle ní situaci sleduje, zda nemá přímý či nepřímý dopad na ceny energií.

Prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová (třetí vpravo vpředu) na zasedání Rady guvernérů ECB v Aténách, Řecko, 26. října 2023. FOTO – Xinhua/ECB/Andrej Hanzekovic
Prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová (druhá zleva) se účastní zasedání Rady guvernérů ECB v Aténách, Řecko, 26. října 2023. FOTO – Xinhua/ECB/Adrian Petty

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here