Litvínov ve šlágru vymazal Pardubice a je první. Tygři potupili Boleslav osmi góly

Hokejová extraliga dnes zažila velký šlágr. Na stadionu Ivana Hlinky v Litvínově hostila druhá Verva pardubického lídra a předsezonnímu favoritovi uštědřila porážku 4:1. Je to vůbec poprvé v sezoně, kdy Dynamo nebodovalo. Předchozí tři porážky přišly v prodloužení nebo na nájezdy.

»Chemici« nově vedou tabulku s dvoubodovým náskokem na svého dnešního soka. Králem večera je britský útočník Liam Kirk, autr dvou branek, bilanci 1+1 si hýčká Petr Koblasa. A ještě jedno jméno se dnes vyjímá – Ondřej Kaše dnes přivedl Litvínov na led v roli kapitána a nahradil ve vůdčí roli zraněného Matúše Sukeľa. »Rozhodla první třetina, kterou jsme vyhráli 3:0, a také výborná defenzivní práce našeho týmu v čele s brankářem. Často se o nás říká, že hrajeme hurá hokej, ale teď tomu tak opravdu nebylo,« řekl litvínovský kouč Karel Mlejnek. »Domácí gólman chytal opravdu skvěle, ale rozhodlo to, jak jsme odehráli první třetinu. V kabině jsme si pak něco řekli, naše hra začala mít parametry, ale nedokázali jsme střílet branky,« připojil pardubický asistent Marek Zadina.

Vedoucímu duu se tak přibližuje další favorit, alespoň co se týče kurzů bookmakerů – pražská Sparta. Ta si dnes nekomplikovala televizní duel v Českých Budějovicích, kde vyhrála 4:1. Byla jasně lepší, a když se domácí ve třetí třetině zvedli k náporu, přiváděl je skvělými zákroky k šílenství gólman Josef Kořenář. Pražané na třetí pozici v tabulce ztrácejí na druhé Pardubice čtyři body.

Čtvrtý zůstává Třinec, který si dnes poradil s Plzní 4:1. Obhájce mistrovského titulu rozhodl o svém tříbodovém zisku v první třetině, kdy se mu nadmíru povedla jedenáctiminutovka mezi 25. a 36. minutou. Nejprve rozvlnili síť v přesilových hrách Daniel Voženílek a Martin Růžička, aby povedenou pasáž podle hesla »do třetice všeho dobrého« završil Richard Pánik. Hosté sice zdramatizovali utkání gólem Jakuba Lva ze 42. minuty, ovšem domácí přidali pojistku do prázdné branky zásluhou Patrika Hrehorčáka. Oceláři po nepovedeném startu do soutěže nacházejí pevnou půdu pod nohama a v součtu s dnešní výhrou bodovali již pošesté za sebou, z toho pětkrát slavili vítězství. »Přesilovky se nám dlouhou dobu nedařili, dnes jsme si s nimi pomohli. Jsem rád i za to, jak jsme zvládli oslabení,« liboval si kouč Třince Zdeněk Moták.

Neuvěřitelné věci se dnes děly v Mladé Boleslavi. Poslední tým tabulky byl doma zcela roztrhán hostujícími Bílýmí Tygry, kteří si zakřičeli »gól« hned osmkrát. Ano, kanonáda připomněla necelý týden starou fotbalovou destrukci, kterou naopak FK Mladá Boleslav uštědřila ve Zlíně nešťastným »Ševcům«. Na nejvyšší výhře této sezony se podíleli především autor čtyř asistencí Adam Najman, tříbodový (2+1) Tomáš Filippi a dvoubodový Jakub Rychlovský (2+0). Středočeši prohráli již osmý zápas z posledních devíti duelů, což je určitě nadmíru nelichotivá vizitka. »Zápas se nám absolutně nepovedl, přesto bych chtěl poděkovat divákům, že nás povzbuzovali, i když se nedaří. Dostali jsme se do situace, do které jsme nechtěli, ale sami se z ní musíme vyhrabat,« řekl David Kalous, trenér týmu z města automobilů.

Vysokou výhru venku dnes slaví i brněnská Kometa, která rozstřílela na východě Čech loňského finalistu 5:1. Mountfield Hradec Králové spadl již na devátou příčku, naopak Brno je již šesté a stejně jako Třinec napravuje mizerný vstup do ročníku.

Tabulkou stoupá i podceňované Kladno. Rytíři dnes na domácím ledu porazili Olomouc 3:2 a po třetí výhře v řadě se posunuli z dvanáctého na desáté místo. Dramatické měření sil rozhodl v čase 55:21 proměněnou přesilovkou kanadský útočník Deven Sideroff.

* * *

HC Verva Litvínov – HC Dynamo Pardubice 4:1 (3:0, 0:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 4. Koblasa (Jaks), 12. Kirk (Maštalířský, Abdul), 20. Gut (Koblasa, Baránek), 58. Kirk (Koblasa, Jurčík) – 42. Radil (Vála, M. Kaut). Rozhodčí: Ondráček, Šindel – J. Svoboda, Zíka. Vyloučení: 3:4. Bez využití. Diváci: 5994 (vyprodáno).

HC Oceláři Třinec – HC Škoda Plzeň 4:1 (0:0, 3:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 25. D. Voženílek (J. Jeřábek, M. Růžička), 29. M. Růžička (J. Jeřábek, A. Nestrašil), 36. Pánik (Marian Adámek, Miloš Roman), 57. Hrehorčák (Miloš Roman) – 42. Lev (Piskáček, Schleiss). Rozhodčí: Kika, Vrba – Hlavatý, Lederer. Vyloučení: 2:2. Využití: 2:0. Diváci: 4882.

BK Mladá Boleslav – Bílí Tygři Liberec 0:8 (0:2, 0:3, 0:3)

Branky a nahrávky: 17. Knot (J. Vlach, J Dvořák), 19. Filippi (A. Najman, Melancon), 25. Rychlovský (A. Najman, Filippi), 30. Filippi (A. Najman, Melancon), 40. Rychlovský (Budík, Bulíř), 46. J. Vlach (M. Ivan, Budík), 50. J. Šír (A. Najman), 54. Kelly Klíma (T. Galvas, Budík). Rozhodčí: Šír, Jaroš – Hynek, Šimánek. Vyloučení: 5:3, navíc Jánošík – J. Šír oba 5 min. Využití: 0:4. V oslabení: 0:1. Diváci: 3621.

Banes Motor České Budějovice – HC Sparta Praha 1:4 (1:3, 0:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 9. Kubík (Ordoš) – 10. J. Lajunen (Chlapík, Kempný), 13. D. Vitouch (R. Horák), 15. Kempný (Sobotka), 31. R. Horák (D. Vitouch, P. Kousal). Rozhodčí: Hribik, Pilný – Lhotský, Hnát. Vyloučení: 3:4, navíc Štich – Kestner oba 5 min. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváků: 6421 (vyprodáno).

Rytíři Kladno – HC Olomouc 3:2 (1:0, 0:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 6. Ticháček (Klepiš, M. Procházka), 50. Tralmaks (Ticháček), 56. Sideroff (Ticháček, Tralmaks) – 25. Orsava (J. Knotek, J. Káňa), 55. Kunc (J. Knotek, Ondrušek). Rozhodčí: Pražák, T. Veselý – Špůr, Thuma. Vyloučení: 2:5. Využití: 2:1. Diváci: 3052.

HC Energie Karlovy Vary – HC Vítkovice Ridera 3:1 (0:0, 0:1, 3:0)

Branky a nahrávky: 41. T. Rachůnek (Stříteský, Hladonik), 46. Hladonik (Černoch, T. Rachůnek), 60. T. Rachůnek (Gríger) – 34. Vehovský (Raskob, Machovský). Rozhodčí: Jeřábek, Květoň – Gerát, Klouček. Vyloučení: 2:2. Využití: 2:0. Diváci: 3590.

Mountfield Hradec Králové – HC Kometa Brno 1:5 (0:1, 0:1, 1:3)

Branky a nahrávky: 45. Jergl (Tamáši) – 15. Marcinko (Zaťovič), 40. Okál, 52. K. Pospíšil (Moses), 54. Flek (Holík, Ščotka), 55. Vincour (Kratochvíl, Okál). Rozhodčí: Stano (SR), Hradil – Rampír, Axman. Vyloučení: 6:3, navíc Jank (Hradec Králové) do konce utkání. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 4842.