Home Zahraničí Francie mimořádně přijme loď Ocean Viking s migranty, kritizuje postoj Itálie

Francie mimořádně přijme loď Ocean Viking s migranty, kritizuje postoj Itálie

FOTO - ČTK/AP/Vincenzo Circosta

Humanitární loď Ocean Viking s 230 migranty, která od konce října neúspěšně žádala o povolení k vylodění italské úřady, může zakotvit ve francouzském přístavu Toulon. Oznámil to dnes ministr vnitra Gérald Darmanin, který rovněž kritizoval odmítavý postoj italských úřadů. Francouzská vláda také dnes uvedla, že pozastavuje plán přijetí 3500 žadatelů o azyl z Itálie, na němž se s Římem dohodla v létě. K obdobnému kroku vyzvala i další státy zapojené do unijního solidárního mechanismu. Italský ministr vnitra Matteo Piantedosi označil francouzskou reakci za »naprosto nepochopitelnou«.

»Reakce Francie stran žádosti o přijetí 234 migrantů, když Itálie jich jen letos přijala 90 000, je zcela nepochopitelná vzhledem k neustálým výzvám k solidaritě s těmito lidmi. Ukazuje ale také, jak pevný a rozhodný je postoj ostatních zemí k ilegální migraci. To, čemu nerozumíme, je, proč by měla Itálie ochotně akceptovat něco, co ostatní akceptovat ochotni nejsou,« uvedl Piantedosi. Rovněž ministr zahraničí Antonio Tajani označil reakci Paříže za »nepřiměřenou«. Na lodi bylo ještě ve středu 234 běženců, dnes nechala francouzská vláda na žádost posádky přepravit do nemocnice v Bastii čtyři z nich kvůli špatnému zdravotnímu stavu.

Ve Francii zůstane jen třetina

Loď Ocean Viking, plující pod norskou vlajkou a provozovaná organizací SOS Méditerranée se sídlem ve Francii, nyní pluje kolem Korsiky a do Toulonu by měla dorazit v pátek. »Osoby, které nemají právo na azyl či na pobyt na našem území, budou bez odkladu zařazeny do procesu vyhoštění,« uvedl Darmanin. Dodal, že Německo přijme třetinu žadatelů o azyl. Pomoci se žadateli o azyl podle Paříže plánují i další unijní země. Ve Francii by tak měla zůstat jen třetina žadatelů o azyl nebo lidí oprávněných k pobytu.

Provozovatel lodi SOS Méditerranée uvedl, že se mu velmi ulevilo. Udělení přístavu »ukončí kritickou situaci na naší lodi«, prohlásila ředitelka SOS Méditerranée Sophie Beauová. Organizace také odmítla »politické zneužívání« záchranných akcích v moři.

Přijetí lodi do francouzského přístavu označila francouzská vláda za »mimořádné«. Podle ministra vnitra je rozhodnutí italské vlády neumožnit lodi vplout do italského přístavu nevysvětlitelné a nepřijatelné. »Francie lituje toho, že se Itálie k otázce nepostavila jako zodpovědný evropský stát,« uvedl Darmanin s tím, že situace bude mít extrémně vážný dopad na bilaterální vztahy.

Francouzsko-Italské »nedorozumění«

O osud lodi se tento týden přely Řím s Paříží. V úterý večer krajně pravicová italská premiérka Giorgia Meloniová uvedla, že francouzské úřady otevřou lodi svůj přístav. To ale ve středu ráno dementoval mluvčí francouzské vlády Olivier Véran s tím, že loď by měla zakotvit v Itálii. To zopakovali představitelé centristického kabinetu i dnes. »Evropským pravidlem je, že loď má zakotvit v nejbližším přístavu, což je italský přístav,« řekl v ranním vysílání stanice France 2 ministr financí Bruno Le Maire. Podle něj by výjimky z tohoto pravidla jen snížily efektivitu řízení migračních toků.

Podle deníku La Stampa úterní prohlášení Meloniové způsobilo první diplomatický incident mezi Paříží a Římem od nástupu nové italské vlády k moci na konci října. Premiérka totiž vystoupila s oznámením, i když Francie předtím oficiálně nepotvrdila ochotu loď přijmout. Francouzská vláda trvala na postupu, který Darmanin sdělil Piantedosimu, a sice, že Francie převezme část migrantů, ale Itálie musí loď pustit do svého přístavu. Podle zdrojů agentury ANSA bylo úterní prohlášení premiérky výsledkem »nedorozumění«.

Italská vláda tvrdí, že svým postojem k humanitárním lodím jen chrání hranice a dodržuje zákony. Během tohoto týdne vpustila tři humanitární lodě do svých přístavů, u dvou z nich nejprve umožnila vylodění části migrantů, až později nechala vylodit zbývající.

(jb, čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here