ILUSTRAČNÍ FOTO - Wikimedia Commons

Poslanci francouzského Národního shromáždění (dolní komory parlamentu) hodlají v prosinci předložit k projednání návrh zákona věnovaný boji proti šíření štěnic. Informoval o tom parlamentní televizní kanál LCP.

Iniciativa pochází od centristického bloku, který tvoří proprezidentská frakce »Renesance« a dále frakce Demokratického hnutí a strany »Horizonty«, v jejímž čele stojí bývalý premiér republiky Edouard Philippe. Podle poslance Renesance Bruna Stujdera bude prioritou návrhu zákona posouzení rozsahu tohoto jevu, a to i prostřednictvím povinného oznamování úřadům ze strany společností specializujících se na hubení hmyzu. Návrh zákona by měl také nabídnout řešení, jak platit za dezinsekci, zejména v sociálních bytech, kde žijí občané s nízkými příjmy.

»Jedná se o skutečný problém veřejného zdraví, kterému čelí tisíce spoluobčanů, kteří procházejí peklem,« uvedl Sylvain Maillard, šéf frakce Renesance v Národním shromáždění.

Problém štěnic se dostal do popředí francouzského mediálního prostoru před několika dny, kdy první náměstek pařížského primátora Emmanuel Gregoire minulý týden vyzval k vytvoření vládního plánu boje proti těmto škůdcům, zejména k zahrnutí klauzule o »riziku štěnic« do smluv o pojištění domácností. Tímto způsobem by podle něj bylo možné zajistit, aby nikdo neodmítl ošetření prostor z důvodu nedostatku peněz, protože je často nákladné. V poslední době se navíc na sociálních sítích začaly šířit zprávy o údajném výskytu těchto parazitů v nemocnicích, kinech a dokonce i v pařížské MHD, což však samotné dopravní podniky vyvracejí.

Francouzský ministr zdravotnictví Aurélien Rousseau vyzval obyvatele, aby přestali panikařit kvůli šíření štěnic v hlavním městě. Zdůraznil, že problém nesouvisí s přílivem migrantů, a poznamenal, že mnohem větší obavy vzbuzují náklady na práci při odstraňování štěnic, které mohou činit 2-3 tisíce eur. Francouzská premiérka Elisabeth Bornová ve svém projevu v Národním shromáždění slíbila, že na toto téma uspořádá schůzku s příslušnými ministry.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here