Home Zahraničí Haiti: demonstranti na barikádách žádali odchod premiéra

Haiti: demonstranti na barikádách žádali odchod premiéra

FOTO - ČTK/AP

Nespokojenost s rostoucí kriminalitou, inflací a cenami zboží vyjádřily tisíce Haiťanů, kteří vyšli do ulic metropole Port-au-Prince i dalších měst. Na barikádách požadovali zlepšení životních podmínek a odchod premiéra Ariela Henryho, uvedla dnes agentura AP.

V posledních měsících se v metropoli a blízkém okolí prudce zvýšilo množství násilností a únosů, gangy v boji o území zabily stovky civilistů. Jejich síla vzrostla po loňském atentátu na prezidenta Jovenela Moïseho.

Problémem posledních týdnů je také akutní nedostatek pohonných hmot. Někteří Haiťané se kvůli tomu ocitli bez práce, protože taxíky ani přepravci nemají čím plnit nádrže. Benzín, pokud je k dispozici, stojí v přepočtu téměř 100 korun za litr. Inflace je na desetiletém maximu, překonala 29 procent, oznámil šéf centrální banky.

V pondělí se policie v některých oblastech střetla s demonstranty a použila slzný plyn, aby rozehnala dav, který zablokoval silnice hořícími pneumatikami.

Zpravodaj AP v Port-au-Prince uvedl, že byl při dokumentaci protestů svědkem střelby. Neznámý muž smrtelně postřelil jednoho z demonstrantů a poté ujel v autě, zatímco se dav dočasně rozprchl, uvedl novinář.

Demonstrace se konaly v den výročí povstání otroků z roku 1791, které odstartovalo dlouhý boj za nezávislost. Tu Haiti na Francii nakonec získalo v roce 1804.

(jb, čtk)