Home Pel mel Klasické »babské rady«. Jak zhubnout a zároveň se zbavit bolesti

Klasické »babské rady«. Jak zhubnout a zároveň se zbavit bolesti

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Klasická rada na hranici vulgarity praví: Chceš zhubnout? Tak »nežer«! Hledali jsme v archivech a starých venkovských kalendářích babské rady na hubnutí, ale marně. Zřejmě v časech minulých nebyla nadváha ve středu zájmu našich babiček. Prostě byly, totiž babičky, takové jaké byly a jejich mužští je možná právě proto milovali. Hubnutí nebylo v čase našich babiček a prababiček to nejdůležitější. Je však možná ukryto pod různými »zaručeně« ozdravnými (očistnými) kůrami z bylinkových čajů, které popíjely na jaře, často též s přicházejícím podzimem.

Základem k očistě těla je voda! Sklenice »oražené« vody pokojové teploty po probuzení a jedna či dvě sklenice vody před každým jídlem. Anebo polévkové vývary. To pro dědu a děti, které těžko k pití vody přinutily. Zeleninový či masový vývar s domácími nudlemi dědouše potěšil, aniž by tušil, že jde o »trik«, který mu nedovolí přejídat se.

Luštěniny a těstoviny, o zeleninových jídlech ani nemluvě, sice nepatří a ani kdysi nepatřily k těm, nad nimiž by strávníci jásali, ale jejich úspornost (finanční pak především) rodina respektovala. Pokud máte doma starobylé kalendáře, najdete v některých pro každý den nějaký nápad na zajímavou a levnou snídani. Pravda – někdy je o slanině, vejcích, chlebu se sádlem a jemně pokrájené cibuli, ale dá s v nich najít i leccos jiného. Třeba tvarohová pomazánka s utřeným česnekem, s pažitkou, strouhaným křenem na doma pečeném chlebu, i chléb namáčený do bílé kávy.

Nechme jídlo jídlem a podívejme se spolu na očistné bylinky, kterým babičky věřily. Například čaj z kopřiv. Však kopřiv měly nasušeno několik sáčků! Čistí organismus od škodlivin a je také močopudná. Pijte dva šálky denně, bylinku louhujte deset minut, pijte maximálně tři až čtyři týdny, poté si dejte stejně dlouhou pauzu, pak kůru zopakujte. Na jaře místo sušených kopřiv používejte jejich mladé lístky, tak jak to dělaly babičky. Mimochodem, že babičky používaly výluh z mladých kopřiv k oplachování vlasů po jejich umytí. Proto je měly i ve vysokém věku krásné a lesklé…

Ostropestřec mariánský je skvělý na játra, čistí je a odstraňuje z nich (nejen) následky nesprávného životního stylu, ale také únavu a malátnost. Bylinky babičky používaly i jako chuťová šidítka k ošálení smyslů. Jedno jaká – však to děláme i my, přátelé dobré kuchyně, dosud. Majoránka, šalvěj, meduňka, rozmarýn atd. Zkuste kukuřičné vlasy, až bude v létě kukuřice zrát, které mají skvělé odtučňovací vlastnosti. Anebo nať z borůvky, která má dobrý vliv na hladinu krevního cukru. A co takhle mateřídouška obecná, mimochodem skvělá při úpravě pečených, zejména tučných mas? Čaj z ní uklidňuje, posiluje organizmus, potěší při zažívacích potížích…

Babičky uměly s bylinkami zacházet. A když chtěly, tak i věděly jak hubnout…

I všeliké léky na bolesti babičky také dobře znaly. Nehojící se rány babičky a prababičky léčily propolisem. Propolis, (včelí tmel), je léčivou látkou používanou dokonce už od časů egyptských faraónů! Jde tedy o zkušenost, která stojí za zaznamenání. Včely jsou prostě skvělé! Propolis používaly například na hojení dlouhodobě hnisavých ran ve formě propolisové masti. Ta snižuje bolestivost, tlumí znět, urychluje čištění i uzavření kožního defektu.

A jak mast z propolisu připravit? Stačí k tomu 30 g propolis, 100 g másla a vše důkladně smíchat. Naneste na obvaz a přiložte k nehojící se ráně.

Uklidňující čaj po zranění tlumící bolest také babičky znaly. Šípky, heřmánek, měsíček, jitrocel, třezalka – všeho stejný díl, zalít vařící vodou a pít několikrát denně. Hned bylo zraněnému či zraněné lépe. Nezkoušeli jsme to, ale věříme! I jalovec je prý dobrý, především na bolesti kloubů. Jalovčinky, totiž plody jalovce, tak báječné při vaření »divokých« jídel, jsou údajně dobré proti chřipce. Kdo má doma několik rostlinek jalovce za okny, chřipkou neonemocní. Tak praví babičky! A pokud naložíte do 500 ml vodky či dobré slivovice hrnek jalovčinek, necháte 10 dní odstát v temnu, potom získáte skvělý lék na bolavé klouby. A dejte si párkrát denně »panáka« – a je to. Tak praví babičky. A ty to vědí…

(jan)

Předchozí článekHaiti: demonstranti na barikádách žádali odchod premiéra
Další článekMateřské řeky plné života a vitality