Home Zahraničí Inflace hned tak nezeslábne, míní ECB a zvyšuje sazby. Ekonomiku to sráží

Inflace hned tak nezeslábne, míní ECB a zvyšuje sazby. Ekonomiku to sráží

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Rada guvernérů Evropské centrální banky (ECB) podle svého dnešního prohlášení »stále očekává«, že inflace »zůstane příliš vysoká po příliš dlouhou dobu«. Proto se rozhodla zvýšit všechny tři základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Slibuje si od toho urychlení návratu k dvouprocentnímu cíli.

Úroková sazba pro hlavní refinanční operace se s účinností od 20. září zvýší na 4,50 %, úroková sazba mezní zápůjční facility na 4,75 % a úroková sazba vkladové facility na čtyři procenta.

»Podle makroekonomických projekcí pro eurozónu ze září, které sestavili pracovníci ECB, by průměrná inflace měla v roce 2023 dosáhnout úrovně 5,6 %, v roce 2024 úrovně 3,2 % a v roce 2025 pak 2,1 %. Pro roky 2023 a 2024 se jedná o revizi směrem vzhůru a pro rok 2025 směrem dolů. Revize směrem vzhůru pro roky 2023 a 2024 odráží především vyšší trajektorii u cen energií,« uvádí se v tiskové zprávě ECB. Ačkoliv se řada ukazatelů začala zmírňovat, základní cenové tlaky podle ní zůstávají výrazné.

»Dosavadní zvyšování úrokových sazeb Radou guvernérů se nadále výrazně promítá do ekonomiky. Podmínky financování se dále zpřísnily a stále více tlumí poptávku. S rostoucím dopadem tohoto zpřísnění na domácí poptávku a oslabením prostředí mezinárodního obchodu pracovníci ECB značně snížili své projekce hospodářského růstu,« uvádí se dále v prohlášení. Nyní ECB předpokládá, že ekonomika eurozóny poroste v roce 2023 o 0,7 %, v roce 2024 o jedno procento a v roce 2025 o 1,5 %.

(ici)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here