Home Zahraničí Svět potřebuje kompromis, říká šéf OSN

Svět potřebuje kompromis, říká šéf OSN

Generální tajemník OSN Antonio Guterres hovoří na tiskové konferenci před začátkem 78. zasedání Valného shromáždění OSN na nejvyšší úrovni v sídle OSN v New Yorku 13. září 2023. FOTO - Xinhua/Xie E

Je v zájmu všech, aby došlo ke globálnímu kompromisu, prohlásil ve středu generální tajemník OSN Antonio Guterres.

Guterres to uvedl na tiskové konferenci, která se konala před začátkem 78. zasedání Valného shromáždění OSN na nejvyšší úrovni.

Počínaje 18. zářím se světoví lídři a delegáti sejdou v sídle OSN v New Yorku, aby se zúčastnili řady zasedání a akcí na nejvyšší úrovni.

»Můj apel na světové lídry bude jasný,« řekl Guterres. »Teď není čas na pozérství ani na zaujímání pozic. Není čas na lhostejnost nebo nerozhodnost. Toto je čas, abychom se spojili a společně hledali skutečná, praktická řešení. Je čas na kompromis pro cestu k lepším zítřkům.«

»Politika je kompromis. Diplomacie je kompromis. Efektivní vládnutí je kompromis,« dodal.

Týden na nejvyšší úrovni je každoročně jedinečnou příležitostí pro vedoucí představitele ze všech koutů světa, aby nejen zhodnotili aktuální stav světa, ale také jednali ve prospěch společného dobra, řekl a zdůraznil, že »svět nyní potřebuje jednat«.

Generální tajemník OSN Antonio Guterres (vzadu) zvoní na Zvon míru během slavnostního ceremoniálu v sídle OSN v New Yorku 13. září 2023. FOTO – Xinhua/UN Photo/Cia Pak

Světoví lídři se scházejí v době, kdy lidstvo čelí obrovským výzvám, od zhoršující se klimatické situace po eskalaci konfliktů, globální krizi životních nákladů, rostoucí nerovnosti a dramatických technologických zlomů, uvedl Guterres.

»Lidé hledají u svých vůdců východisko z těchto obtíží. Tváří v tvář tomu všemu a dalším skutečnostem však geopolitické rozpory podkopávají naši schopnost reagovat,« řekl.

Vzniká multipolární svět. Multipolarita může být faktorem rovnováhy, může však také vést k eskalaci napětí, roztříštěnosti a ještě horším jevům, poznamenal Guterres.

»Ale v době, kdy jsou naše výzvy propojenější než kdy jindy, je výsledkem hry s nulovým součtem to, že všichni dostanou nulu,« řekl.

Šéf OSN novinářům řekl, že ačkoli existují rozpory, různé zájmy, různé vize a různé kultury, svět potřebuje kompromis.

»Pokud chceme budoucnost v míru a prosperitě založenou na rovnosti a solidaritě, mají vedoucí představitelé mimořádnou odpovědnost za to, aby dosáhli kompromisu při vytváření naší společné budoucnosti pro naše společné dobro,« řekl. »Příští týden je zde v New Yorku vhodná příležitost začít.«

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here