Home Zahraničí Ke karibskému pobřeží Nikaraguy dorazil hurikán Julia

Ke karibskému pobřeží Nikaraguy dorazil hurikán Julia

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Hurikán Julia dnes ráno místního času dosáhl karibského pobřeží Nikaraguy a vstoupil na území země. Doprovází ho vítr o rychlosti 140 kilometrů za hodinu a bouře, napsala s odvoláním na americké Národní středisko pro hurikány (NHC) agentura Reuters.

NHC varovalo také před nebezpečným počasím v celém regionu v nadcházejících dnech. »Na počátku příštího týdne hrozí kvůli silným dešťům nad Střední Amerikou a jižním Mexikem životu nebezpečné přívalové povodně a sesuvy půdy,« uvedlo NHC. Středoamerické země jsou v pohotovosti.

Bouře se dostala na pevninu poblíž města Laguna de Perlas. Podle místních médií jsou ve městě Bluefields hlášené utržené střechy a padající stromy a byly přerušené dodávky elektřiny. Z Laguna de Perlas a dalších ohrožených oblastí bylo již předem evakuováno asi 6000 lidí.

Kolumbijský prezident Gustavo Petro v projevu na regionálním summitu v sobotu uvedl, že doufá, že »škody budou menší než minule«. Měl tím na mysli zkázu, kterou v Karibiku způsobil hurikánem Iota v roce 2020. Hotelové řetězce vyzval, aby »otevřely své brány a sloužily jako úkryty«.

Očekává se, že hurikán Julia při přechodu nad pevninou zeslábne a poté se bude pohybovat na sever podél tichomořského pobřeží Hondurasu, Salvadoru a Guatemaly, uvedlo NHC. Začátkem příštího týdne by bouře mohla podle střediska přinést přívalové povodně do jižního Mexika.

(jb, čtk)