Home Kalendárium KLDR se stala desátou zemí, která do vesmíru vynesla družici

KLDR se stala desátou zemí, která do vesmíru vynesla družici

FOTO - ČTK

Před deseti lety, 12. prosince 2012, oznámila Severní Korea další úspěch svého raketového programu a vyvolala další obavy ve světě. KLDR toho dne vypustila balistickou raketu Unha-3 (verze obávané mezikontinentální střely Tepodong-2), jež vynesla na oběžnou dráhu kolem Země družici Kwangmjongsong-3 (Jasná hvězda). Severní Korea se tak stala desátým státem světa, který vynesl na oběžnou dráhu kolem Země družici pomocí vlastní rakety.

Raketa, která přeletěla nad japonským ostrovem Okinawa, se podle expertů nevrátila do zemské atmosféry. KLDR odpálila třístupňovou raketu s družicí navzdory varování mezinárodního společenství. Od mnoha zemí i od světových velmocí, včetně Číny a Ruska, si poté vysloužila kritiku. Ke kritice se připojila i Rada bezpečnosti OSN, která se na žádost Japonska kvůli severokorejské akci mimořádně sešla. Jižní Korea, USA, Japonsko a další země včetně Česka start odsoudily jako zakázaný test mezikontinentální rakety dlouhého doletu. I nejbližší spojenec KLDR, Čína, Pchjongjang pokáral, že by měl respektovat rezoluce OSN zakazující odpalování balistických střel.

Pro svět znamenal start rakety překvapení ze dvou důvodů. Prvním byla skutečnost, že se odehrál jen dva dny poté, co KLDR odložila termín plánovaného startu s odvoláním na technické problémy. Druhým byl fakt, že start byl patrně úspěšný a raketa vynesla do vesmíru družici. To byl pro KLDR velký úspěch, protože předchozí pokus v dubnu 2012 skončil fiaskem, když se raketa rozpadla krátce po startu.

(pk, čtk)