Home Zahraničí Někteří lidé v USA stále více propagují odstřihnutí Číny, zahraniční kapitál je...

Někteří lidé v USA stále více propagují odstřihnutí Číny, zahraniční kapitál je ale optimistický

FOTO - CRI

»Globální investoři se touží vrátit do Číny, aby tam podnikali,« citoval britský deník Financial Times nedávno odborníky z investičních institucí. Od 8. ledna vstoupila prevence a kontrola epidemie covid-19 v Číně do nové fáze, což přineslo globálním investorům silnou důvěru. Mnoho zahraničních obchodních komor v Číně se domnívá, že výměny a obchodní cestování mezi Čínou a zahraničními zeměmi urychlí hospodářské zotavení.

Mnoho zahraničních společností uvedlo, že začaly formulovat rozvrhy pro své vedoucí k návštěvě Číny, aktivně podporovat restartování souvisejících projektů a hledat nové investiční příležitosti. Webové stránky amerického deníku Wall Street Journal 9. ledna informovaly, že podnikatelé půjdou na průzkum rychle rostoucího trhu v Číně.

V současné době se v Číně zvýšil provoz v obchodních čtvrtích, trh kulturního cestovního ruchu se zotavuje a na různých místech jsou koncentrovaně zahajovány důležité projekty. »Plynulá Čína« je zpět. Reuters citoval stanovisko ekonomů: »Čeká nás silné hospodářské oživení.«

Jak se mohou tváří v tvář této skutečnosti ozývat hlasy pomlouvající čínskou ekonomiku a propagující »odpojení řetězců«? V posledních třech letech někteří lidé ve Spojených státech vždy vyhledávali nesprávné teorie pro »upravení reality«. Když byla epidemická situace závažná a Čína přijala přísnou politiku na prevenci a kontrolu epidemie, tvrdili, že důvěra zahraničních investorů klesla, že podnikání v Číně je obtížné a že se Čína musí »otevřít«. Když Čína optimalizuje epidemickou prevenci kvůli změnám situace, tak tvrdí, že čínská epidemie přinese rizika zahraničním společnostem v Číně. Stručně řečeno, bez ohledu na to, co Čína dělá, jejich záměr se nezměnil, stále chtějí přesunout průmyslové řetězce z Číny. Takové typické dvojí standardy odráží myšlení některých Američanů, kteří se pevně drží zakořeněné diskriminace, předsudků a potlačování.

Za tři roky však nedosáhli svých cílů. Údaje ukazují, že v roce 2020 se skutečné využívání zahraničního kapitálu Číny meziročně zvýšilo o 6,2 procenta. V roce 2021 dosáhlo toto číslo 14,9procentního růstu a vytvořilo historický rekord, když poprvé překročilo jeden bilion jüanů. V prvních 11 měsících roku 2022 čínské využití zahraničního kapitálu překročilo roční úroveň z roku 2021 a zaznamenalo meziroční nárůst o 9,9 procenta. To ukazuje, že čínský trh měl vždy silnou přitažlivost.

Goldman Sachs, Morgan Stanley a další globální investičně bankovní společnosti v roce 2023 zvýšily očekávání ekonomického růstu pro čínský hospodářský růst. Mnoho mezinárodních hospodářských institucí předpovídá, že jak epidemická situace v Číně vstupuje do nové fáze, dopady různých politik se budou i nadále projevovat a očekává se, že ekonomika letos poroste. Někteří analytici poukázali na to, že čínská ekonomika má silnou houževnatost, velký potenciál a plnou vitalitu, a její role jako »akcelerátoru« světové ekonomiky je nenahraditelná.

Naproti tomu ekonomové a investoři se shodují v předpovědi »recese«. V roce 2022 Federální rezervní systém přijal politiku zvýšení úrokových sazeb v reakci na domácí inflaci. Američtí ekonomové poukázali na to, že kvůli zpožděnému účinku měnové politiky mohou Američané v první polovině letošního roku trpět »velkou bolestí«. Někteří politici ve Spojených státech by se měli starat o vlastní domácí věci a neměli by se vměšovat do záležitostí jiných zemí. Politická manipulace nemůže bojovat proti ekonomickým zákonům. Snahou o blokování cest druhých, si nakonec zablokují pouze svou vlastní cestu.

(pr)

FOTO – CRI

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here