Home Zahraničí Německé strany budou muset vrátit do rozpočtu 100 milionů eur

Německé strany budou muset vrátit do rozpočtu 100 milionů eur

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Německé strany s frakcemi v parlamentu budou muset vrátit do státní pokladny přibližně 100 milionů eur. Důvodem je nedávný verdikt německého ústavního soudu o státním financování politických sil, uvedl v úterý list Handelsblatt.

V současném Spolkovém sněmu zasedá šest frakcí – Sociálnědemokratická strana Německa (SPD), Zelení, Svobodná demokratická strana, Křesťanskodemokratická a Křesťanskosociální unie (CDU/CSU), Alternativa pro Německo (AdG) a strana Levice.

Hlasy SPD a CDU/CSU schválil Bundestag v roce 2018 návrh zákona o navýšení veřejných prostředků pro strany o 25 milionů ročně na 190 milionů. Téměř všechny prostředky jsou zpravidla rozdělovány politickým silám zastoupeným v parlamentu – na ostatní připadají pouze 2 % z celkové částky. Německý ústavní soud v lednu rozhodl, že sociální demokraté a konzervativci před pěti lety nedokázali srozumitelně zdůvodnit, proč je navýšení financování nutné. Soud rozhodl o zrušení rozhodnutí, což znamená, že nadměrně vyplacené prostředky by měly být vráceny do rozpočtu, uvedl list.

Podle výpočtů Handelsblatu bude muset SPD zaplatit do státní pokladny 28 milionů eur, CDU 27 milionů, Zelení 13,9 milionu, Svobodní demokraté 8 milionů, CSU 7,6 milionu, Levice 7 milionů a AdG 5,5 milionu.

Publikace upozorňuje, že ne všechny strany budou schopny najít prostředky včas, což znamená, že některé budou muset v případě naléhavé potřeby prodat nemovitosti.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here