Home Zahraničí Nigerijská armáda se připravuje na tažení do Nigeru, povstalci jsou připraveni jednat

Nigerijská armáda se připravuje na tažení do Nigeru, povstalci jsou připraveni jednat

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

AKTUALIZOVÁNO

Nigerijské velitelství obrany se začalo připravovat na možnou mobilizaci pro vojenskou operaci proti povstalcům v Nigeru pod záštitou Hospodářského společenství západoafrických států (ECOWAS), informoval nigerijský list Punch. V reakci na tuto informaci povstalci v Nigeru oznámili, že jsou připraveni jednat s vedoucími představiteli ECOWAS, uvádí televizní kanál Al Jazeera.

Podle premiéra Ali Mamana Lamine Zeina, jmenovaného nigerskými povstalci, Niger očekává zahájení jednání se skupinou ECOWAS v nejbližších dnech.

List Punch dříve uvedl, že velení nigerijské armády nařídilo velitelům jednotek, aby informovali velitelství obrany o svém personálu, vybavení, logistice a finančních výdajích. Noviny poznamenaly, že to naznačuje předběžnou fázi procesu přípravy zásahu v Nigeru.

Punch s odvoláním na nějaký dokument uvedl, že Nigérie bude potřebovat asi dva prapory o 300 až 1000 vojácích, aby se mohla zúčastnit vojenské operace proti povstalcům v Nigeru. Zároveň vojenský zdroj novinám sdělil, že k zahájení vojenské operace v Nigeru bude zapotřebí desetkrát více vojáků, než kolik jich má nepřítel.

Koncem července skupina vojenských povstalců v Nigeru oznámila odstranění Bazouma. Poté založili Národní radu pro ochranu vlasti (Conseil national pour la sauvegarde de la patrie, CNSP), v jejímž čele stojí generál Abdourahmane Tchiani. Bazoum je nadále zadržován ve své rezidenci. Vojenská rada vytvořená vzbouřenci v Nigeru hodlá podle televizní stanice Al-Džazíra vznést proti sesazenému nigerskému prezidentovi obvinění z velezrady. Podle vzbouřenců jsou již shromážděny důkazy, které jim umožňují stíhat bývalého prezidenta a jeho komplice na základě obvinění z velezrady a ohrožení bezpečnosti státu.

Představitelé ECOWAS požadovali, aby povstalci v Nigeru, který je členem této organizace, Bazouma propustili, a hovořili o vojenském řešení situace, pokud nebude propuštěn. Kromě toho ECOWAS uvalilo na Niger tvrdé sankce.

Protože ultimátum ECOWAS nebylo splněno, sešli se představitelé organizace 10. srpna na dalším mimořádném zasedání v nigerijském hlavním městě Abuji, aby vyjádřili svůj závazek obnovit v Nigeru ústavní pořádek. Po návratu ze summitu prezident Pobřeží slonoviny Alassane Ouattara uvedl, že vedoucí představitelé ECOWAS se dohodli na co nejrychlejším zahájení vojenské operace v Nigeru.

V návaznosti na prohlášení ECOWAS o plánech zásahu v Nigeru uvedla vojenská rada zřízená nigerskými povstalci armádu země do stavu nejvyšší pohotovosti. Podle katarské televizní stanice Al-Džazíra se však parlamentu ECOWAS nedaří dosáhnout dohody o vyslání vojáků do Nigeru.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here