Obyvatelé Sin-ťiangu vyzývají šéfku OSN pro lidská práva, aby poskytla »objektivní« pohled

Lidé z různých etnických skupin a povolání v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang na severozápadě Číny vyzvali šéfku OSN pro lidská práva, aby poskytla spravedlivý a objektivní pohled na situaci v oblasti lidských práv, a poslali jí e-maily, v nichž jí sdělili své osobní zkušenosti.

V mnoha dopisech adresovaných vysoké komisařce OSN pro lidská práva Michelle Bacheletové, která koncem května letošního roku navštívila s delegací Sin-ťiang, jí místní obyvatelé sdělili, co zažili při teroristických incidentech, co se naučili v bývalých vzdělávacích a výcvikových střediscích a také o úsilí regionu v oblasti náboženské svobody a ochrany etnické kultury.

Alimjan Mattohti, svědek nepokojů z 5. července v Urumči, hlavním městě regionu, napsal: »Když jsem šel do parku Yan’an, viděl jsem několik zapálených aut a mnoho lidí, jak je honí a bijí výtržníci. Snažil jsem se ze všech sil zachránit co nejvíce životů bez ohledu na vlastní bezpečnost. A zachránil jsem 28 těžce zraněných.«

Zaynur Namatqari, absolventka vzdělávacího a výcvikového střediska v okrese Shufu v prefektuře Kašgar, napsala: »Když jsme studovaly ve vzdělávacím a výcvikovém středisku, byla všechna práva učitelek plně chráněna. Učitelé k nám byli velmi milí.« »Jako vystudovaná stážistka chci jasně říci, že žádná stážistka nebyla ve středisku sexuálně zneužita. Všechna tvrzení o tom, že vzdělávací a výcviková střediska jsou ‚koncentračními tábory‘, ‚stážistky jsou sexuálně zneužívány‘ a ‚stážisté jsou mučeni‘, jsou výmysly,« dodala.

Abdureqip Tomurniyaz, předseda Sinťiangské islámské asociace a prezident Sinťiangského islámského institutu, ve svém e-mailu uvedl: »Sinťiang plně uplatňuje politiku svobody náboženského vyznání, chrání běžné náboženské aktivity a plní rozumné náboženské požadavky věřících.« Zulhayat Ismayil, zástupkyně rektora Sinťiangské univerzity, ve svém e-mailu připomněla, že jemné tradiční kultury etnických menšin jsou dobře chráněny. Ujgurské umění Muqam, kirgizský epos Manas a ujgurský Meshrep byly zapsány na »Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva«.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy