Home Zahraničí Polská opozice požaduje, aby EU platila ukrajinským uprchlíkům 1000 eur měsíčně

Polská opozice požaduje, aby EU platila ukrajinským uprchlíkům 1000 eur měsíčně

FOTO - Wikimedia Commons/Zalasem1

Opoziční Polská rolnická strana navrhuje, aby polské úřady požadovaly od Evropské unie 1000 eur měsíčně za každého uprchlíka z Ukrajiny, který v zemi zůstane. Ve čtvrtek to po konzultacích s premiérem Mateuszem Morawieckým o migrační politice EU řekl předseda strany Wladyslaw Kosiniak-Kamysh.

»Nikdo nemůže zavírat oči před 1,5 milionem Ukrajinců, které Polsko přijalo,« řekl novinářům. »První návrh, který jsem podal, byl, aby polská vláda požádala Evropskou komisi o financování pobytu Ukrajinců v Polsku. Domnívám se, že 1000 eur měsíčně za pobyt Ukrajince v Polsku pro podnikatele, samosprávy, nevládní organizace, které financují toto, by bylo ze strany Evropské unie minimem slušnosti,« podotkl poslanec.

Švédské předsednictví EU v květnu podpořilo návrh Evropské komise na reformu azylového systému pro migranty v EU. Švédskem schválený návrh EK počítal s přemístěním 30 000 až 120 000 migrantů ve státech EU s nadměrným počtem uprchlíků do jiných zemí EU. Stát, který uprchlíky nepřijme, by musel zaplatit »finanční ekvivalent« 22 000 eur za každého nepřijatého migranta.

Polsko a Maďarsko se proti tomuto rozhodnutí ostře postavily a zablokovaly jeho schválení na summitu EU.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here