Home Zahraničí Polští dopravci blokují hranice na protest proti ukrajinské konkurenci

Polští dopravci blokují hranice na protest proti ukrajinské konkurenci

FOTO - síť X

Důvodem protestů polských řidičů kamionů na hranicích s Ukrajinou je dohoda EU, která umožňuje snadný přístup mnohem levnějším ukrajinským autodopravců do bloku. Informoval o tom list Politico.

Polští řidiči si stěžují, že ukrajinští kamionoví dopravci přepravují zboží uvnitř Polska a také z Polska do třetích zemí, uvedl list.

Jeden z organizátorů protestu, majitel malé firmy ve východním Polsku Jacek Sokul, řekl serveru Politico, že byl nucen snížit svůj vozový park o 40 %, protože ukrajinští kamionisté poskytují levnější dopravu. »Budeme to dělat tak, jak to dělali zemědělci – budeme protestovat, dokud vláda neuzná, že existuje problém, a něco s ním neudělá,« dodal.

Šéf polské průmyslové organizace listu řekl, že protesty jsou spontánní, a poznamenal, že akce řidičů kamionů přišly v době politického vakua, kdy v Polsku probíhá předávání moci staré vlády nové.

Polský dopravní průmysl uvádí, že letos zatím ukrajinské kamiony překročily polské hranice téměř 900 000krát, zatímco před válkou jich do Polska ročně projelo jen asi 180 000.

Protestující na přechodech plánují povolit průjezd pouze jednomu kamionu za hodinu s výjimkou vozidel převážejících humanitární a vojenskou pomoc, zvířata nebo produkty podléhající rychlé zkáze, povolen bude i průjezd osobních automobilů.

Polská a ukrajinská vláda i Evropská komise vyzývají protestující, aby kamiony nechali projet.

»Naprosto nedoporučuji takové chování, kdy se blokuje hranice. Není to něco příliš evropského,« řekla komisařka pro dopravu Adina Văleanová.

Polské ministerstvo infrastruktury uvedlo v e-mailovém prohlášení: »Ministr infrastruktury zaslal členům protestního výboru dopis, v němž je vyzval ke zrušení blokády.«

Varšava trvá na tom, že nemůže narušit dohodu EU, prodlouženou do června příštího roku, která umožňuje přepravcům přepravovat náklad mezi Ukrajinou a zemí EU bez dodatečného papírování, ale neumožňuje ukrajinským řidičům kamionů vyzvedávat a vykládat náklad v rámci EU.

Protesty polských dopravců

V pondělí ukrajinská státní pohraniční služba informovala o problémech v kamionové dopravě na třech kontrolních stanovištích na hranicích s Polskem, které byly způsobeny stávkou polských dopravců.

Státní pohraniční služba Ukrajiny 2. listopadu varovala řidiče těžkých nákladních vozidel před možnými potížemi při průjezdu hranicemi s Polskem na třech kontrolních stanovištích v důsledku protestní akce polských dopravců. Uvádí se, že blokáda by mohla trvat až do konce roku. Ukrajinské ministerstvo infrastruktury iniciovalo schůzku se zástupci Polska a Evropské komise, na které se o této otázce jednalo, zatímco ukrajinské velvyslanectví v Polsku zaslalo polskému ministerstvu zahraničí nótu s žádostí, aby nedopustilo blokádu hranic.

Není to poprvé, co polští dopravci uspořádali podobné protesty. V květnu zablokovali na deset dní hraniční přechod Dorohusk-Jagodin, přes který prochází 40 % nákladní dopravy z Ukrajiny do Polska. Podobná situace nastala i loni v září. Kontrolní stanoviště opakovaně blokovali také polští zemědělci, kteří protestovali proti přílivu levného ukrajinského obilí do země.

(jb)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here