Si: Pracujme společně směrem ke společenství rozvoje

Čínský prezident Si Ťin-pching se 24. srpna v Johannesburgu zúčastnil dialogu mezi lídry zemí BRICS, afrických zemí a dalších rozvíjejících se trhů a rozvojových zemí.

Schůzce předsedal jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa. Schůzky se zúčastnili čínský prezident Si Ťin-pching, brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva, indický premiér Naréndra Módí a ruský prezident Vladimir Putin (online) a více než 60 vedoucích představitelů nebo zástupců afrických a dalších zemí rozvíjejících se trhů a rozvojových zemí, jakož i vedoucí mezinárodních a regionálních organizací, například generální tajemník OSN António Guterres a prezidentka Nové rozvojové banky Dilma Rousseffová.

Si Ťin-pchingna schůzce přednesl projev s titulem »Pracujme společně směrem ke společenství rozvoje«. Zdůraznil v něm, že rozvoj nese touhu lidí po lepším životě, je hlavní prioritou rozvojových zemí a věčným tématem lidské společnosti. Letošní rok je rokem střednědobého hodnocení Agendy OSN pro udržitelný rozvoj 2030. »V současné době je realizace většiny cílů udržitelného rozvoje pomalá a znepokojující. Věc globálního rozvoje čelí obrovským výzvám. Mezinárodní společenství by mělo prosazovat návrat rozvojových otázek do centra mezinárodní agendy s ohledem na zájmy světa a srdce lidí. Je třeba zvýšit zastoupení a hlas rozvojových zemí v globálním řízení a podpořit je v dosažení lepšího rozvoje. Je třeba se držet skutečného multilateralismu, budovat globální partnerství pro rozvoj a vytvářet bezpečné a stabilní mezinárodní prostředí pro společný rozvoj,« uvedl Si.

Čínský prezident také připomněl, že Čína vždy měla stejný úkol jako rozvojové země a vždy byla, je a bude členem rozvojového světa. »Trváme na upřednostňování rozvoje a zvyšování vstupů zdrojů. Čína založila Fond pro světový rozvoj a spolupráci jih-jih v celkové výši čtyř miliard dolarů a čínské finanční instituce brzy spustí zvláštní fond ve výši 10 miliard dolarů určený na realizaci Iniciativy globálního rozvoje. Prohloubili jsme praktickou spolupráci tím, že se držíme akčního přístupu. Rozvinulo se více než 200 projektů spolupráce a nadále se rozšiřují mechanismy spolupráce v oblastech, jako je snižování chudoby, vzdělávání a zdravotnictví,« uvedl. Dodržováním přístupu založeného na inovacích podle něj Čína posiluje dynamiku rozvoje. »Zaměřili jsme se na klíčové oblasti, jako je zelený rozvoj, nová industrializace a digitální ekonomika, a posunuli jsme vpřed budování partnerství pro novou průmyslovou revoluci, což napomáhá kvalitnímu rozvoji. Vytrvale jsme společně překonávali obtíže a zvyšovali odolnost rozvoje. Založili jsme svěřenecký fond Číny a FAO pro spolupráci jih-jih, poskytli jsme potravinovou pomoc a sdíleli zemědělské know-how s mnoha zeměmi a iniciovali jsme Globální partnerství pro čistou energii, které pomáhá dosáhnout energetické bezpečnosti,« uvedl prezident.

(pr)

Související články

7 KOMENTÁŘŮ

  1. Číňani mají vždycky spoustu vznosných řečí, ale já jim nevěřím, že všechno nedělají jen pro peníze. Třeba mě přesvědčí o opaku, ale myslím, že se mýlím.

  2. Spojené státy již definitivně ztrácejí kontrolu, hegemonem světa již nejsou. A nechtějí si to uvědomit. Holt, když kobyla chcípá, pak nejvíc kope. Jana Volfová, předsedkyně ČSSD

  3. Rád bych zdůraznil, že naše strana DOMOV byla první, která v tiskové zprávě uvedla, že pro Českou republiku by bylo ideální vystoupit z Evropské unie a připojit se ke společenství BRICS. BRICS je totiž budoucnost, EU minulost. První jmenovaná vzkvétá, druhá umírá. David Tygr Ploc, předseda strany DOMOV a koordinátor spolku Nespokojení, z. s.

  4. Snižování chudoby, vzdělávání a zdravotnictví – může vůbec být výstižnější, kam směřuje Čínská ligová republika. Na základě mé návštěvy Číny vím, že to vláda myslí doopravdy, a neskloňuje jen to, co chce veřejnost slyšet. Václav Ort, právník a bývalý místopředseda ÚV KSČM

  5. Založili jsme svěřenecký fond Číny a FAO pro spolupráci jih-jih, poskytli jsme potravinovou pomoc a sdíleli zemědělské know-how s mnoha zeměmi a iniciovali jsme Globální partnerství pro čistou energii, které pomáhá dosáhnout energetické bezpečnosti,« uvedl prezident. Co k tomu dodat? My když chceme pomáhat, posíláme zbraně… Miloslava Vostrá, expředsedkyně rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny.

  6. Dlouhodobě zdůrazňuji, že mně důraz na ekonomickou stabilitu a rozvoj, tedy trvání na udržitelném rozvoji, z čínské strany přijde jako nesmírně signifikantní. Jsem rád, že to nejsou jen prázdná slova, pronesená na sjezdech, ale že za ČLR mluví i činy. Vojtěch Filip, předseda Česko-čínské smíšené obchodní a průmyslové komory

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy