Slovenská opozice chce přimět vládu k demisi referendem

Opozice na Slovensku začala sbírat podpisy pod petici za vypsání referenda, kterým chce kromě jiného přimět nynější vládu k podání demise. Novinářům to řekl expremiér a šéf opozičních sociálních demokratů (Směr-SD) Robert Fico.

V lidovém hlasování by obyvatelé také měli rozhodnout, zda nově bude možné volební období parlamentu zkrátit referendem nebo rozhodnutím sněmovny. Iniciativa opozice přichází v době, kdy čtyřčlenná vládní koalice čelí novým sporům. Ministryně spravedlnosti Mária Kolíková navrhované otázky do referenda zpochybnila. »Není náhodné, že zahajujeme petiční akci nyní. Je správné, abychom využili konání komunálních a regionálních voleb 29. října,« uvedl Fico. Dodal, že referendum by tak bylo možné spojit s krajskými a komunálními volbami.

Připravovaný plebiscit podpořila kromě jiných také nyní nejpopulárnější strana Hlas-sociální demokracie, kterou po předloňském odchodu ze Směru-SD založil expremiér Peter Pellegrini. »Referendum je jediný způsob, který lidem na Slovensku zůstal, aby vyslovili zásadním způsobem nespokojenost s touto vládou a požádali ji, aby odešla,« uvedla strana v prohlášení.

Pro platnost plebiscitu je podle slovenské ústavy nezbytné, aby se ho zúčastnila většina oprávněných voličů. Tuto podmínku splnilo v zemi jen jedno z osmi dosavadních referend, a to hlasování o vstupu Slovenska do EU.

Slovenská opozice dříve podpořila petici za referendum o nových volbách, jehož vypsání ale loni zablokoval Ústavní soud. Podle rozhodnutí soudu by nejprve musela být změněna ústava tak, aby bylo možné konání předčasných parlamentních voleb dosáhnout plebiscitem. K takové úpravě Ústavy dosud nedošlo.

V novém referendu by se obyvatelé země měli vyjádřit nejen k tomu, zda má vláda premiéra Eduarda Hegera bezodkladně podat demisi. Rozhodovat by měli také o tom, zda nově bude možné zkrátit volební období referendem nebo rozhodnutím Sněmovny; podle Fica je v této souvislosti k petici přiložen také samotný návrh na příslušnou změnu Ústavy.

Navrhované referendové otázky zpochybnila ministryně spravedlnosti. K návrhu, aby lidé rozhodli o tom, že vláda má rezignovat, Kolíková novinářům řekla, že úprava referenda takovýto druh politické otázky nepředpokládá. Otázku ohledně zkrácení volebního období zase označila za matoucí.

Na Slovensku, které má téměř pět a půl milionu obyvatel, je k vypsání plebiscitu potřeba získat podpisy alespoň 350 000 lidí.

Opozice začíná sbírat podpisy pod zmíněnou petici v době, kdy se vztahy mezi stranami čtyřčlenné koalice zhoršily. Podle průzkumů veřejného mínění by vládní strany na Slovensku už neshromáždily potřebnou většinu ve sněmovně. Naopak, dříve stoupla popularita Směru-SD, který po porážce ve volbách v roce 2020 skončil v opozici a následně ho po vnitrostranickém rozkolu opustila část poslanců.

(čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy