Španělsko bude v roce 2024 motorem růstu eurozóny, tvrdí ekonom

Španělsko bude v roce 2024 i nadále »motorem« eurozóny díky vlivu cestovního ruchu na letošní hospodářský růst země, avšak dlouhodobější výhled je »nejistější«, uvedl v úterním rozhovoru pro agenturu Xinhua Sergi Basco, docent ekonomie na Barcelonské univerzitě.

Ve stejný den Mezinárodní měnový fond (MMF) předpověděl, že španělská ekonomika v příštím roce poroste o 1,7 %. Evropská komise minulý měsíc předpověděla, že růst v roce 2023 dosáhne 2,2 procenta, což je o tři desetiny bodu více než její předchozí odhad z května a více než dvojnásobek prognózy pro celou eurozónu, která činí 0,8 procenta.

Rychlejší než očekávaný růst v letošním roce je připisován především návratu zahraničních turistů. V srpnu, na vrcholu prázdninové sezóny, Španělsko podle vládních údajů navštívilo 10,1 milionu zahraničních návštěvníků, což je o 13,9 procenta více než ve stejném měsíci roku 2022.

»Pokud se podíváme na růst z hlediska domácí poptávky, tedy kolik lidé spotřebují, a zahraniční poptávky, tedy služeb, které si lidé ze zahraničí kupují, pak vidíme, že většina růstu je způsobena cestovním ruchem, který se vrací na úroveň před pandemií,« řekl Basco.

Návštěvníci si prohlížejí výrobky na tržišti ve vlakovém muzeu v Madridu, Španělsko, 10. června 2023. FOTO – Xinhua/Meng Dingbo

Profesor přesto varoval, že Španělsko se bude muset v příštím roce více spoléhat na domácí výdaje, aby mohlo pokračovat v růstu, což aspekty jako přetrvávající vysoké úrokové sazby, rostoucí splátky hypoték a drahé úvěry činí nejistým.

»Aby růst pokračoval, bude muset přijet ještě více turistů, ale zdá se, že se dostáváme na hranici svých možností, a tak příští rok zahraniční poptávka tolik neporoste, a k tomu se přidá skutečnost, že příští rok skončí efekt oživení z pandemie,« řekl.

MMF sice předpovídá Španělsku v příštím roce pokračující – i když mírnější – růst, ale odhaduje, že i tak bude mnohem vyšší než u evropských sousedů země, například v Německu (0,9 %) a ve Francii (1,3 %).

Basco nicméně také varoval před přílišným spoléháním na ekonomické prognózy, zejména pokud jsou vytržené z kontextu.

»V konečném důsledku prognózy generují optimismus nebo pesimismus a záleží na zájmech toho, kdo je vytváří, ať už je to vláda nebo banka, chtějí generovat optimismus, aby lidé utráceli peníze, nebo právě naopak, pokud lidé vidí, že prognóza je negativní,« řekl.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy