Home Zahraničí Směr, Hlas a SNS se dohodly na nové slovenské vládě. Premiérem bude...

Směr, Hlas a SNS se dohodly na nové slovenské vládě. Premiérem bude Fico

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Představitelé stran Směr – sociální demokracie, Hlas – sociální demokracie a Slovenské národní strany podepsali memorandum o vytvoření vládní koalice, která se bude opírat o podporu 79 ze 150 poslanců Národní rady (parlamentu). Slavnostní ceremoniál přenášel televizní kanál TA3.

Fico na brífinku po slavnostním podpisu memoranda vyjádřil přesvědčení, že Slovensko bude na nadcházejícím summitu EU 26. a 27. října reprezentovat nový premiér. Zároveň, jak poznamenala slovenská média, není pochyb o tom, že opět povede vládu. Fico přislíbil, že pokud získá důvěru jako předseda nové vlády, postará se o to, aby životní úroveň na Slovensku stoupla.

Pellegrini, postoj jehož strany Hlas-SD byl po volbách pro vznik nové vlády klíčový, zdůraznil, že ve volbách rozhodli voliči – a ti rozhodli, aby vládu vedl Robert Fico.

Představitelé všech tří stran vyjádřili podporu členství Slovenska v NATO a EU. Zároveň zdůraznili, že nový kabinet bude v těchto organizacích rozhodně hájit suverénní zájmy své země.

K demonstracím »na záchranu demokracie na Slovensku« Fico poznamenal, že vládnout chce demokraticky, s respektem i k názorům, s nimiž nesouhlasí. Za prioritu příští vlády označil boj proti nelegální migraci. »Chceme návrat k tradicím, k tomu, co je normální, při plném respektování rozmanitosti života,« řekl.

Kritizoval »amatérismus« a »neschopnost« předchozích vlád. Nový kabinet by neměl veřejnost obtěžovat interními spory, ale posunout Slovensko dopředu, k lepší budoucnosti. »Slovensko potřebuje novou vládu co nejdříve,« řekl Pellegrini a vyzval prezidentku Zuzanu Čaputovou ke spolupráci a ke svolání ustavující schůze nového parlamentu v termínu, o který ji předáci vznikající nové vládní koalice požádají.

Danko označil za cíl nové koalice uklidnit veřejnost a začít řešit problémy lidí. Vyzval novináře, »aby se naučili respektovat výsledky voleb«.

»Konkrétní jména« a »konkrétní funkce« mají být podle Fica oznámeny při podpisu koaliční dohody, po níž má také být zřejmá náplň práce jednoho nového slovenského ministerstva. Vznikající koalice počítá s tím, že některé kontrolní funkce a vedení některých parlamentních výborů připadne opozici.

(jb, čtk)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here