Sunak odvolal Bravermanovou z funkce ministryně vnitra a zahájil reorganizaci vlády

Britský premiér Rishi Sunak zaslal rezignaci šéfce ministerstva vnitra Suelle Bravermanové poté, co zveřejnila článek kritizující postup policie během protestů na podporu Palestiny. Informovala o tom televizní stanice Sky News.

Bravermanová byla v uplynulém týdnu pod silnou kritikou opozice i některých kolegů z vládnoucí Konzervativní strany. Minulý týden napsala článek pro deník The Times, v němž propalestinské protesty charakterizovala jako »pochody nenávisti«, přirovnala je ke shromážděním irských republikánů v Severním Irsku a uvedla, že policie povolením takových pochodů »nahrává levicovým aktivistům«.

Britská média později uvedla, že Bravermanová nedbala rady úřadu v Downing Street, aby v článku nepoužívala ostré výrazy na adresu Scotland Yardu. Šéfka ministerstva vnitra kritizovala šéfa londýnské policie Marka Rowleyho poté, co minulou sobotu nezakázal propalestinský pochod kvůli nedostatku informací o možnosti vážných výtržností.

Protesty v Londýně

Dne 11. listopadu se v Londýně konalo masové shromáždění na podporu Palestiny, kterého se zúčastnilo 300 000 až 500 000 lidí. Účastníci pochodu požadovali, aby britská vláda usilovala o příměří v pásmu Gazy. Sunak označil plány za »neuctivé a provokativní«, zatímco Braverman se snažil zabránit konání pochodu v Den příměří, výročí podpisu příměří z Compiègne, které znamenalo konec první světové války.

Minulou sobotu vyšlo do ulic britské metropole také asi 2000 britských nacionalistů a fotbalových fanoušků, aby »chránili pomníky« padlých vojáků před propalestinskými demonstranty. Střetli se s policií, což vedlo k zadržení více než 120 osob. Předseda opoziční Labouristické strany Keir Starmer se vyjádřil, že Bravermanová se svými výroky fakticky postavila na stranu pravicových radikálů a vyprovokovala násilí na protestech.

Pravé křídlo strany

Není to poprvé, co se Braverman dostal pod palbu kritiky za své ostré výroky. V září vyvolala velké pobouření její slova, že »multikulturalismus ve Spojeném království selhal«. Jak upozorňovali britští političtí komentátoři, ministryně vyjadřovala postoje pravicového křídla Konzervativní strany.

Poslankyně za torye Andrea Jenkinsová se v pondělí vyjádřila skepticky k Sunakovu rozhodnutí odvolat Bravermanovou. »Vyhozena za to, že řekla pravdu. Špatný signál, že se Rishi posunul doleva,« napsala na sociální síti X (dříve Twitter). Sama Bravermanová uvedla, že působení v čele ministerstva vnitra bylo »největší výsadou« jejího života, a slíbila, že »řekne víc, až přijde ten správný čas«.

Změny ve vládě

Z postu ministra zahraničí na post ministra vnitra byl přeřazen James Cleverly, uvádí se v prohlášení úřadu premiéra Sunaka. Do čela ministerstva zahraničí byl jmenován bývalý britský premiér David Cameron.

Sedmapadesátiletý politik zastával tuto funkci v letech 2010 až 2016. Cameron se nejvíce zapsal do paměti tím, že v případě vítězství ve volbách v roce 2015 slíbil uspořádat referendum o vystoupení Británie z EU. Když strana zvítězila, dodržel své slovo a plebiscit zorganizoval. Vzhledem k tomu, že Cameron sám vedl kampaň proti brexitu, odstoupil a opustil i parlament. Od té doby se ve veřejné politice neangažoval.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy