Home Zahraničí Tentokrát to byl Tyre Nichols! Kolik lidí bude ještě na tomto seznamu...

Tentokrát to byl Tyre Nichols! Kolik lidí bude ještě na tomto seznamu obětí v USA?

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Před padesáti pěti lety byl v Memphisu v Tennessee zavražděn afroamerický aktivista za lidská práva Martin Luther King, což šokovalo svět. Po 55 letech byl ve stejném městě ubit k smrti pěti policisty 29letý Afroameričan Tyre Nichols, což vyvolalo celostátní hněv.

Od večera 27. ledna do 28. ledna místního času vypukly protesty v desítkách měst Spojených států. Lidé křičeli »bez spravedlnosti není mír«, »americká policie naprosto ignoruje lidské životy, policisté zneužívají svou moc při jednání s občany«. Americká média vyjádřila obavy, že ve Spojených státech znovu vypuknou nepokoje, které vyvolala »smrt George Floyda« v roce 2020.

Bílý dům je nervózní. Americký prezident Joe Biden vydal prohlášení vyzývající ke klidu. Úředníci Bílého domu uspořádali mimořádné telekonference se starosty šestnácti měst po celých Spojených státech, aby připomněli státním a místním úředníkům, aby se připravili na potenciální protesty.

V zásadě »zvláštní zacházení« s afroamerickým lidem ze strany policie Spojených států vychází z hluboce zakořeněného rasismu demokracie v americkém stylu. Podle údajů z americké webové stránky »Police Violence Map« bylo v roce 2022 zabito policií Spojených států 1186 lidí, z nichž 26 procent byli obyvatelé afroamerického původu, zatímco tato skupina tvoří pouze 13 procent celkové populace Spojených států. Data z období od roku 2013 do roku 2022 ukazují, že Afroameričané mají 2,9krát vyšší pravděpodobnost než běloši, že budou vystaveni násilnému vymáhání práva.

Navíc kultura zbraní ve Spojených státech a násilné vymáhání práva ze strany policie tvoří do jisté míry začarovaný kruh. Podle švýcarské agentury pro vyšetřování lehkých zbraní je ve Spojených státech v soukromém vlastnictví asi 393 milionů zbraní. Je realita, že v USA je »více zbraní než lidí«, což objektivně zvyšuje riziko pro americké policisty při vymáhání práva a zároveň to zvyšuje jejich tendenci k násilnému vymáhání práva. Tento začarovaný kruh stále zhoršuje tuto »americkou nemoc«.

Biden v projevu přiznal, že sen Martina Luthera Kinga o rovnosti a spravedlnosti nebyl uskutečněn, a opět vyzval k boji za „duši“ Spojených států. Ale kde je americká »duše«? Je v Nicholsově bolestivém pláči?

(pr)

2 KOMENTÁŘE

 1. Žádný z policistů, kteří ubili černocha Nicholse nebyl běloch, všichni byli rovněž černí, tuto dosti podstatnou informaci autor zprávy (pr) jistě jen omylem přehlédl…

  • „harfíčkoi“ hraješ velmi falešně! Byl jsi u „ušounů“- Já ano a dost dlouho.Projel jsem skoro celou zemi autem-né letadlem+autokarem vylézt, kouknoutm, najíst, vyspat a jet hned dál….
   To je zem rasisticko nacionálně militantrní s nedávnými kořeny otrctví na bavlně.Je to systém naprosto tržně spotřebný s drtiči odpadu přímo v dřezech…
   Je to „démoška“ s dvěmi ruku ruce si podávajícimi dvěma rádoby vládnocimi stranami…
   Pro lidi biíčijucí společnoost bez alternativ protože nedávný zlatý „davos“ a i nejnižší „bosové“si mezi sebe nikoho nepusti-něco jako „feudalismus“….

Comments are closed.