Home Zahraničí Trump čelí dalšímu obvinění v kauze tajných dokumentů

Trump čelí dalšímu obvinění v kauze tajných dokumentů

FOTO - pixabay

Americké ministerstvo spravedlnosti vzneslo další obvinění proti bývalému prezidentovi USA Donaldu Trumpovi v kauze nesprávného nakládání s utajovanými materiály. Uvádí se to v dokumentu zveřejněném v elektronické databázi soudu jižního floridského okresu.

»Byl přidán 32. bod obžaloby, podle kterého je Donald Trump obviněn z dalšího bodu – nezákonného držení informací o obraně,« uvádí se v textu.

Kromě toho se v případu objevil nový obviněný – Carlos De Oliveira. Ten je obviněn ze zločinného spolčení s cílem mařit výkon spravedlnosti: podle materiálů soudu se spolu s dalším obviněným v případu – Walterem Nautou – pokusil v létě 2022 zničit záznam z bezpečnostní kamery. Trump je v tomto bodě rovněž považován za obžalovaného.

De Oliveira je rovněž obviněn z křivé výpovědi a z pomoci Nautovi při převozu krabic s tajnými dokumenty do majetku bývalého šéfa amerického generálního štábu.

Pracovníci americké FBI při prohlídce, která se konala v srpnu 2022 v Trumpově sídle Mar-a-Lago na Floridě, zabavili celkem 102 dokumentů: 27 z nich bylo v kanceláři bývalého pána Bílého domu, dalších 75 – ve spíži. Sedmnáct z nich bylo označeno jako »přísně tajné«.

Republikán Trump tvrdí, že z jeho strany nedošlo k žádnému pochybení, protože jako hlava státu měl pravomoc odtajnit všechny dokumenty, které měl k dispozici. Bývalý prezident, který se v příštím roce chystá znovu bojovat o nejvyšší post ve volbách, označuje obvinění proti své osobě za čistě politické rozhodnutí inspirované americkými úřady v čele s demokratem Joem Bidenem. Z politizace případu obviňuje současnou administrativu i řada dalších významných představitelů Republikánské strany.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here